Memura yüzde 5.2 zam

Memura yüzde 5.2 zam.12757
  • Giriş : 20.06.2008 / 08:20:00

Memurlar, ocak-haziran dönemi TÜFE'nin % 5.2’si kadar zam alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye fark için, 5 ayda yüzde 6.38 olan enflasyonda haziran rakamını bekliyor.Memurlar, ocak-haziran döneminde TÜFE'nin yüzde 5.2'nin üzerindeki bölümünü enflasyon zammı olarak alacaklar. Maliye Bakanlığı, şimdi ocak-mayıs döneminde yüzde 6.38 olarak belirlenen enflasyonda, haziran rakamlarını bekliyor. Maliye Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile bu yılın ilk yarısında memur ve sözleşmeli maaşlarına ortalama yüzde 2 zam yapılırken, katsayılar, düşük maaşlı memura yüksek, yüksek maaşlı memura ise düşük zam olacak şekilde belirlendi. Bu şekilde en düşük memur maaşındaki artış, aile yardımı dahil yüzde 5.2, aile yardımı hariç yüzde 5.7 olarak hesaplandı.

HAZİRAN BEKLENİYOR

Maliye Bakanlığı yetkilileri, 6 aylık dönemler itibariyle maaşlara yüzde 2'şer genel zam öngörüldüğünü söyledi. Yetkililer, "Buna göre yeni katsayılar belirlendi. Katsayılar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da düşük dereceli memura daha yüksek zamma göre hazırlandı ve en düşük dereceli devlet memuru maaşındaki artış yüzde 5.2'yi buldu. Toplu görüşme sürecinde de enflasyon farkı için bu rakam telaffuz edildi, yazılı taahhütte de bu rakam yer aldı" dediler.

Maliye Bakanlığı, şimdi 3 Temmuz'da ilan edilecek haziran ayı enflasyon rakamlarını bekliyor. Haziran enflasyonun belirlenmesinin ardından, tüketici fiyatlarında 6 ayda kaydedilen artış, memur, sözleşmeli ve memur emeklilerinin enflasyon farkının hesaplanmasında belirleyici olacak. Böylece 6 aylık enflasyona göre memur ve memur emeklilerinin yüzde 2'lik temmuz zammına ilave edilecek enflasyon farkı belirlenecek.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious