Memurdan ilk talep

  • Giriş : 11.08.2007 / 16:36:00

Memur-Sen'e bağlı yaklaşık 50 kişilik bir grup, 15 Ağustos'ta yapılacak olan toplu görüşmeler öncesi taleplerini dile getirmek amacıyla Güven Park'ta bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Aksu, 15 Ağustos'ta başlayacak olan toplu görüşmelerde 60. Hükümet'in ilk sınavını vereceğini kaydederek, "Toplu görüşmelerde 250 YTL seyyanen zam ve enflasyon farkının ödenmesini talep edeceğiz." dedi.

Memur-Sen'e bağlı yaklaşık 50 kişilik bir grup, 15 Ağustos'ta yapılacak olan toplu görüşmeler öncesi taleplerini dile getirmek amacıyla Güven Park'ta bir araya geldi.

Ellerinde "Toplu görüşme değil, toplu sözleşme ve grev hakkı", "Biz üvey evlat mıyız?", "Eşit işe eşit ücret istiyoruz yazılı dövizler taşıyan grup, "Sadaka değil hakkımızı istiyoruz.", Memuruz haklıyız kazanacağız." şeklinde slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, toplu iş görüşmelerinin yeni döneminde 250 bin üyesi olan Memur-Sen'in çalışanlarını en iyi şekilde temsil edeceğini belirtti.

Görüşmelerde Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) normlarına uymayan Sendika Yasası'na rağmen görüşmelerden azami ölçüde verim almaya çalışacaklarını kaydeden Aksu, masada sonuna kadar kalacaklarını ve üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.
"Asıl arzumuz 4688 sayılı yasanın grev ve toplu sözleşme hakkı verilerek İLO normlara uygun hale getirmektir. Bu konuda teşkilatlarımızla gereken görüşmeleri yaptık. 28-30 Temmuz arasında Yozgat'ta konfedarasyona bağlı sendika başkanlarıyla bir araya gelip 2007 yılı toplu görüşmelerine yönelik bir program hazırladık." diyen Aksu, adil ücret, kurumlar arası ücret dengesi, 3 yıldır üzerinde mutabakata varılan konuları hayata geçirme ve 4688 sayılı yasayı gibi konuları mercek altına almak istediklerini ifade etti.

15-30 Ağustos arasında gerçekleştirilecek olan toplu iş görüşmelerinde yeni göreve başlayacak olan 60.Hükümet'in ilk sınavını vereceğini dile getiren Aksu, "15 gün sürecek olan toplu görüşmelerde kamu çalışanları adına 250 YTL seyyanen zam ve enflasyon farkının ödenmesini talep edeceğiz." şeklinde konuştu.

Kamu çalışanlarının ve emeklilerin mali ve sosyal haklarını korumak, arttırmak için masaya oturacaklarının altını çizen Aksu, şunları kaydetti: "Yeni hükümetin tasarıları arasında bulunan demokratik ve sivil anayasada işçi ve memur ibarelerinin kaldırılmasını bunun yerine çalışan tanımının kullanılmasını istiyoruz. Kamuda çalışan işçi ve memurlara yönelik siyaset yasağının, çalışma hayatına ilişkin yasakların kaldırılmasını istiyoruz. İş yeri sağlık güvencesinin sağlanmasını talep ediyoruz. Milli gelir artışından azami ölçüde faydalanmak istiyoruz. IMF'nin politikaları doğrultusunda bir ücret artışı istemiyoruz. 60.Hükümet, kamu çalışanlarının sosyo-ekonomik gelir seviyesini göz önünde bulundurarak hakkaniyetli bir yaklaşım sergilemelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious