Memurlar, seslerini yükseltecek!

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Kamu Sen Genel Başkanı Akyıldız: "Memurlar bu kez hükümetten 'çıt' çıkaracak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayyıldız, 15 Ağustos'ta başlayacak toplu görüşmelerle ilgili Kamu Sen'e bağlı şube başkanları ile istişare yapmak için geldiği Sakarya'da yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının pembe tablolar içinde olmadığını söyledi. Kamu çalışanlarının 4 yıldır taleplerinin ertelendiğini kaydeden Akyıldız, artık dayanacak güçlerinin kalmadığını vurguladı. Toplu pazarlık sürecinin 2006 yılındaki kayıplarla başlayacağını dile getiren Akyıldız, "Kamu amu çalışanlarının 2006 yılında enflasyon artışından doğan haklarını isteyeceğiz. Çünkü hükümetin enflasyon hedefinde yüzde 100'ü geçen bir sapma olmuştur. Bu konuda asla taviz vermeyeceğiz. Çünkü bu toplu sözleşmeye iyi hazırlandık" dedi.

Kamu çalışanlarına yüzde 5 zam yapıldığını, arkasından Maliye Bakanlığı'nın dolaylı vergilerde artış meydana getirerek, zammın geri alındığını savunan Akyıldız, şunları söyledi: "2005-2006 yılı arasında dolaylı vergi orannıdaki artış yüzde 72'yi bulmuştur. Bu haksızlığın kabul edilmesi mümkün değildir. Kamu kesimi tüketen bir kesimdir. Ücretini devlet verir. Ama verdiği ücretlerdeki kırpmalar, kesmeler, bu şekilde ortaya çıkarsa kamu çalışanının hayatı zorlaşır. Devlet kamuda etkin verimli bir hizmet amaçladıysa yapacağı şey kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarını genişletmektir. Ülkenin en ücra köşesinde en ilkel şartlarda hizmet veren kamu çalışanına (yan gelip yatıyor, çalışmadan para alıyor) diyerek itibarını kaybettiremezsiniz."

"YÜZDELİK ARTIŞ KABUL ETMEYECEĞİZ"

2007 ile ilgili taleplerinin çok net ve açık olduğunu belirten Akyıldız, kesinlikle yüzdelik bir artış kabul etmeyeceklerini ifade etti. Kamu çalışanlarının ücretlerinin iyileştirilmesi noktasında estrümanların en iyi şekilde değerlendirilerek ücret artışlarının gerçekleştirilmesini isteyen Akyıldız, demokratik haklarının da verilmesini isteyeceklerini anlattı. Akyıldız açıklamasına şöyle devam etti: "Demokratik haklarımızla ilgili seçme seçilme konusundaki uyarılar, ugulamar kamu çalışanının aleyhine çalışmaktadır. Sendikal haklar, grev toplu sözleşmeler ile ilgili sözler verilmiştir. Kalem oynatılmamıştır. Bunlar öncelikli olarak gündeme gelcektir. Geçen sene afiş hazırladık. Bütün sokkaları donattık. Sayın Başbakana söyledik. (Söz verdiniz bekliyoruz) dedik. Ama 'çık' çıkmamıştır. Ancak bu sene 'çıt' çıkacaktır. Çıt çıkmalıdır. Kamu çalışanının artık beklemeye tahammülü kalmamıştır."

HÜKÜMETE MİTİNG TEHDİDİ

Kamu çalışanlarını 26 Ağustos'a Ankara'ya beklediklerini ve bir miting yapacakları bilgisini veren Akyıldız, bu mitingin dosta güç, düşmana korku vereceğini savundu. Memurun düşmanı olmak istemeyenlerin o mitingten güç almaları gerektiğini belirten Akyıldız, "Siyaseti uyarmak istiyoruz. O mitinge itibar etmelerini istiyoruz. Eğer 26'sına kadar görüşmeler olumlu bir şekilde ortaya çıkmazsa artık bizden günah gidecek. Olumlu görüşmeler bu mitingi şölene çevirir, olumsuz gelişme ise yeni bir sürecin başlangıcı olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious