Memurlar da 'katılım payı' ödeyecek

Memurlar da 'katılım payı' ödeyecek.10933
  • Giriş : 14.10.2008 / 19:45:00
  • Güncelleme : 14.10.2008 / 18:52:04

Acar, sigortalılardan katılım payı alınmasının devlet memurlarını da kapsayacağını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Acar, "Devlet memurları açısından da herhangi bir farklılık söz konusu olmayacak, devlet memurlarına da Sağlık Uygulama Tebliği'nde yer alan hükümler uygulanmaya başlanacak" dedi.
Acar, SGK'nin gelecek yıl için prim gelirinin 18,5 milyar YTL, sağlık harcamasının ise 30 milyar YTL olarak öngörüldüğünü söyledi. Acar, bunun düşünülmesi gereken bir tablo oluşturduğunu ve bu rakamlara göre bir projeksiyon yapılması gerektiğini belirtti.

Bu yıl, geçen yılın 8 ayına göre sağlık giderlerinde yüzde 28 artış yaşandığına işaret eden Acar, enflasyonun yüzde 10'ların altında olduğu bir dönemde bu artışın dikkat çekici olduğunu kaydetti.

Sağlık konusunda son dönemde önemli açılımlara gidildiğini anlatan Acar, bunlar yapılırken kontrol edilebilir bir yapının da oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Acar, katılım payı uygulamasıyla muayene için birinci basamaktaki sağlık kurum ve kuruluşlarına giden sigortalılardan herhangi bir ücret alınmadığını, devlet hastanelerine gidildiğinde 3, eğitim-araştırma hastanelerine gidildiğine 4, üniversite hastanelerine gidildiğinde 6, özel hastanelere gidildiğinde ise 10 YTL katılım payı ödenmesi gerektiğini anımsattı.

Katılım payı uygulamasının dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde bulunduğunu söyleyen Acar, "Öyle bir hale gelmiş ki en ufak bir rahatsızlık için hemen özel hastaneye, üniversite hastanesine gidiliyor. Bir sürü tetkikler, tahliller, olmaması gereken şeyler... Bu sağlık harcamalarında acayip bir artışa sebep oluyor. Biz, 'İnsanlar buralara gitmesin' demiyoruz ama özel hastaneye gidiyorsa 10 YTL katkı payını ödesin. Devlet olarak finansal olarak sürdürülebilir bir yapıyı kurmamız için mutlaka bu yapıyı getirmemiz lazım" diye konuştu.

"Memurlar açısından yasal sıkıntılar var"

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Vekili Acar, katılım payının SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılar açısından uygulamaya girdiğine işaret ederek, devlet memurlarını da uygulama kapsamına almayı düşündüklerini, ancak yasal sıkıntılar nedeniyle bunun gerçekleştirilemediğini söyledi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun devlet memurlarıyla ilgili geçici 12. maddesinde yapılan düzenlemede, devlet memurlarının kayıt ve işlemleri devralınana kadar eski mevzuatın geçerli olacağının düzenlendiğini anlatan Fatih Acar, halen devlet memurlarıyla ilgili düzenlemenin Bütçe Uygulama Talimatıyla Maliye Bakanlığınca yapıldığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*