Memurlar ek zam istiyor

  • Giriş : 03.06.2007 / 12:25:00

KESK üyeleri, ''Ücret adaletsizliğine hayır, ek zam istiyoruz'' talebiyle tüm illerde alanlara çıkacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgiye göre, KESK üyeleri, ''memur maaşlarına yapılan zammın gerçekleşen enflasyonun gerisinde kaldığı'' gerekçesiyle 7 Haziran Perşembe günü tüm illerde alanlara çıkarak basın açıklamaları düzenleyecek.

KESK Genel Merkezinden, konfederasyona bağlı sendikalara gönderilen yazıda da ''Ücret Adaletsizliğine Hayır, Ek Zam İstiyoruz'' talepli basın açıklamaları için tüm illerde hazırlık yapılması istendi.

Basın açıklamaları, illerdeki KESK şubeler platformları tarafından gerçekleştirilecek.

KESK tarafından yapılan araştırmada, kamu çalışanlarına ortalama yüzde 3.9 olarak yansıyan Ocak ayı zammının pek çok ürün için yılın ilk 4 ayındaki enflasyonun gerisinde kaldığı belirtilmişti. Araştırmada, söz konusu dönemde kamu çalışanlarının ücretlerindeki reel kaybın kiralar karşısında yüzde 2.55, ekmek fiyatları karşısında yüzde 2, genel olarak gıda ürünlerinin fiyatları karşısında yüzde 4'ü bulduğu savunulmuştu.

KESK yönetimi, kamu çalışanlarının maaşlarının, gıda ürünleri ve kiralardaki artışlardan kaynaklı reel kayıplar da dikkate alınarak yeniden revize edilmesini istiyor.

-İYİLEŞTİRME ZAMMI TALEBİ-

Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan çalışmada da tavuk eti, beyaz peynir, kira, patates, kuru soğan, içme suyu ve ekmek gibi zorunlu harcamalardaki ortalama fiyat artışı yılın ilk 4 ayında yüzde 25 olarak hesaplanmıştı.

Konfederasyon yönetimi, uygulanmayan Uzlaştırma Kurulu kararları ve ekonomideki büyümenin karşılığı olarak Temmuz 2007'den itibaren en düşük memur maaşına 300 YTL iyileştirme zammı talep ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious