Memurlar meydanları inletti

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Toplu görüşmelerde 5. turda da isteklerini alamayan memur sendikaları meydanlara dökülmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Kamu-Sen tarafından Ankara Sıhhiye Meydanı'nda organize edilen 'Büyük Ankara Mitingi'nde 81 ilden otobüslerle binlerce kamu çalışanı Başkent'te buluştu.

Sabah saatlerinden itibaren Ankara'ya ulaşan kamu çalışanları Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve yöneticileri tarafından oluşturulan kortej eşliğinde saat 09.00'da TCDD Gar önünden Sıhhiye Meydanı miting alanına doğru hareket etti.

Kamu-Sen'in mitingi dolayısıyla Ankara Polisi geniş güvenlik önlemleri aldı. Miting dolayısıyla Kazım Karabekir Caddesi, İstanbul Caddesi Çıkışı, Kazım Karabekir Caddesi Hipodrom Caddesi Kavşağı, Tren Garı önü ve çevresi, Opera Köprüsü Üstü, Talat Paşa Bulvarı, Atatürk Bulvarı, Mithat Paşa Caddesi ve açılan yollarda, Necatibey Caddesi ve açılan yollarda, Cihan, İlkiz, Ambar Yolu sokakları ile Sıhhiye Meydanı'na kadar olan yollar saat 09.00-14.30 saatleri arasında trafiğe kapatıldı.

Çevik Kuvvet'e bağlı ekipler Sıhhiye Meydanı etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Çatılara keskin nişancılar yerleştirilirken polis helikopterleri havadan güvenliği sağladı. Meydana girişlerde vatandaşlar tek tek arandı. Temsili 'Sivaslı Memur Tabutu' taşıyan Türkiye Kamu-Sen'e mensup sendikacılar tabutun üzerine 'Rahat Yüzü Görmedi' yazdılar.

Kamu-Sen mensubu memurların taşıdığı pankartlar arasında "Memur Öldü Taksitleri Hükümet Ödesin', 'Güz Gülleri Gibiyiz Hiç Bahar Yaşamadık', Dileriz Sandıkta Alacağınız Oy Miktarı da Yüzde 4 Olur" yazılı pankartlar dikkati çekti. Kamu-Sen üyesi sendikacılar sık sık 'Memurlardan Aldılar Hırsızlara Verdiler', 'Sadaka Değil Toplu Sözleşme' Rantiyeye Var da Memura Yok Mu?" sloganları attılar. Memurlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın attan düşmesine gönderme yaparak "Memurun tekmesi atınkinden sert olur" yazılı dövizi taşıdı.

Miting öncesi bir vatandaş ile bayan polis memuru sıcak hava dolayısıyla bayıldı. Ayrıca miting sırasında platform önünde sendikacılar arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Kamu sektöründe AKP'nin yaptığı icraatları eleştiren Akyıldız, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in yasayı reddettiğini ancak hükümetin 'Kamu Personel Rejimi' adı altında bunu uygulamaya soktuğunu belirtti.

Hükümetin Lübnan'a asker gönderme konusundaki planlarını yerden yere vuran Akyıldız, "Kendi güvenlik sorunlarımız varken başka ülkelerin güvenlik sorunları bizi ilgilendirmez" dedi. Bazı kişilerin Lübnan'a asker gönderilirse büyük devlet oluruz iddiasında olduğunu dile getiren Akyıldız, "Behey gafiller biz zaten büyük devletiz" dedi.

15 Ağustos'tan beri süren toplu görüşmelerde isteklerinin yeni istekler olmadığını belirten Akyıldız, grevli-toplu sözleşmeli demokratik haklar, mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesini istediğini söyledi. Geçen yıl toplu görüşmelerdeki ilkelerinin kamu kesiminde çalışanları açlık sınırından kurtarmak olduğunu kaydeden Akyıldız, bu yıl kamuda çalışan en düşük memur maaşı ile işçi maaşını eşitlemek istediklerini ve en düşük memur maaşının bin 23 YTL olması gerektiğini dile getirdi. "Sadaka değil toplu sözleşme" sloganları ile sık sık sözleri kesilen Akyıldız, bu yıl bu konuda ciddi bir adım atılması kararlığında olduklarını ve bu konuda geri adım atmayacaklarını söyledi. "Biz bin 23 YTL'yi hak etmiyor muyuz?" diye soran Akyıldız, yüzde 4 zammın memurlara hakaret olduğunu vurguladı. Akyıldız, 2006 ve 2007 enflasyon farkını alacaklarını ve bundan da geri adım atmayacaklarını kaydetti.

Hükümetin 4 yıllık siyaseti döneminde işçi, memur, çiftçi, esnaf ve tüccar memnun olmadığını ileri süren Akyıldız, "Peki siz kimi memnun ettiniz?" diye sordu.

Seçimlerin yaklaştığını işaret eden Akyıldız, "Meclis bomboş. Orayı sizler dolduracaksınız. Zamanı geldiğinde sizler dolduracaksınız" şeklinde konuştu.

Mitingin ardından Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Rize'den gelen Kamu-Sen üyeleri ile horon tepti. Miting Bircan Akyıldız'ın konuşmasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious