Memurlar siyaset yasağının kaldırılmasını istiyor

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Memurlar, kendilerine konulan siyaset yasağının kaldırılmasını talep ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Memurların siyaset yapmasını engelleyen hükümlerin kaldırılarak, 'devletin memuru siyaset yapmaz' geleneğinin artık değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Tahiroğlu, "Bir kasap, manav, simitçi, doktor, ilkokul mezunu bir işçi siyaset yapabiliyor. Peki, memur neden siyaset yapamıyor? Kömür ocağında çalışan insana bile siyaset serbest. Ama iki üniversite bitirmiş memura yasak. Buna bir anlam vermek mümkün değil" diye konuştu.

Askerler, yargı ve emniyet mensupları dışındaki memurların siyaset yapabilmesi gerektiğini ifade eden Tahiroğlu, Anayasa ve diğer kanunlarda yapılacak değişiklikler çerçevesinde memura siyaset yasağının kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

AB ülkelerinin bir kısmında Genel Kurmay Başkanı, üst bürokratların sendikalara üye olduğuna dikkat çeken Tahiroğlu, "Ülkemizde memurlara bu hakkın verilmemesi düşündürücüdür" dedi.

Demokratik hakların ciddi ve kararlı mücadeleler sonucunda elde edildiğini dile getiren Tahiroğlu, sendikal mücadelelerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Bunun için bütün memurları Memur-Sen çatısı altında güç birliği yapmaya davet eden Ahmet Tahiroğlu, "Bütün kamu çalışanlarını sendikal mücadelenin güçlendirilmesi için öncelikle sendikalı olmaya davet ediyorum. Bu çetin mücadele, sendikaların güç kazanmasıyla daha kolay hedefine ulaşacaktır.

Haklarımızın korunması ve geliştirilmesi, grev ve toplu sözleşme hakkımızı almak, siyasete yapma, yönetime katılma haklarımıza kavuşmak, sendikalarımızı güçlendirmek ve sendikal mücadeleyi hedefine ulaştırmak için tüm kamu çalışanlarını Memur-Sen çatısı altında bütünleşmeye çağırıyorum" açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious