'Memurlara zam' tartışılıyor

  • Giriş : 24.06.2006 / 00:00:00

Memur-Sen memurlara enflasyonun altında zam yapılırsa kabul etmeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Aksu, memurlara enflasyonun altında zam yapılacağı şeklinde fısıltı gazetesinde dedikodular bulunduğunu ve bunları kabul etmemelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Memu-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, Memur-Sen'e bağlı Ulaştırma-Sen'in 2. Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Kongreye girişte habercilerin sorularını cevaplandıran Aksu, gerek bu hükümetin gerekse bundan önceki hükümetlerin memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz şeklinde sözleri bulunduğunu ve bu sözün yerine getirilmesi için A'dan Z'ye kadar bütün eylemleri gerçekleştireceklerini söyledi.

6. Toplu Görüşmelere Memur-Sen olarak katıldıklarını belirten Aksu, toplu görüşmelerde ilk isteyeceklerinin 2005-2006 döneminde memurların enflasyondan kaynaklanan farklarını istemek olacağını söyledi Aksu, ikinci konunun ise grevli toplu sözleşme hakkı olduğunu ve toplu görüşmelerle bu işin çözülemediğini belirtti.

Aksu, Türkiye'nin AB'ne girme çabaları olduğunu ve bu çerçevede bu çalışmalar devam ederken memurların hala grevli toplu sözleşme hakkına sahip olmamasının kendilerini üzdüğünü ve Türkiye'ye yakışmadığını kaydetti.

Aksu, "Türkiye bu ayıptan bir an evvel kurtulmalı. İşçilere vermiş olduğu haklar gibi memurlara da bu haklar verilmelidir" dedi.

Enflasyonun altında zam verilmesi durumunda tepkileri konusunda konuşan Aksu, "Şu an itibariyle TBMM'ye ve Maliye Bakanlığı'na yazılarımızı yazdık. Bu konuda bize net bir cevap verilmedi. Kamuoyunda Mehmet Ali Şahin'in ve Kemal Unakıtan'ın bunlar verilmeyecek şeklinde açıklamaları yok. Ama özellikle son aylardaki enflasyon oranının bir puan artması, cari açığın biraz daha fazlalaşması, Gayri Safi Milli Hasıla'da bu sene doların yükselmesi nedeniyle düşüşlerin yaşanacağı şeklinde bir öngörü var. Eğer bu öngörü gerçekleşirse memurlara yahut da ücretlilere dar gelirlilere ücret verilmeyecektir şeklinde fısıltı gazetesinde dedikodular var. Bizim bunları kabul etmemiz mümkün değil. Gerek bu hükümetin gerekse bundan önceki hükümetlerin memurlara vermiş olduğu bir söz var. Memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz. Memurlara enflasyonun altında ücret vermeyeceğiz şeklindedir. Biz bu sözün yerine getirilmesi için A'dan Z'ye kadar bütün eylemlerimizi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious