Memurlardan ilginç eylem

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Hükümetle şu günlerde toplu pazarlık masasına oturan memurlar, İstanbul'da yaptıkları ilginç eylemle seslerini duyurmaya çalıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Kamu Sen, Aksaray'da kurduğu Toplu Sözleşme Takip Çadırı önünde yine eylem yaptı. Hükümetin pazarlık görüşmelerinde takındığı tavrı eleştiren ve Temmuz'da verilen yüzde 2,5'lik zammın aldatmaca olduğunu belirten Türkiye Kamu Sen üyeleri, en düşük memur maaşının kamuda çalışan ve en alt sevide ücret alan işçilerin maaşıyla aynı olmasını istedi. Eylemin başlangıcında İsrail'in Lübnan ve Filistin'deki saldırılarına lanetleyen memurlar, İsrail ve ABD alehyine sloganlar attı.

Türkiye Kamu Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, hükümetin enflasyon oranını düşürebilmek için normal yollara değil anormal yollara başvurduğunu söyledi. Hükümetin fedakarlığın sadece belli başlı bazı kesimlere yüklediğini savunan Bostan, "İşsizlik alabildiğince yaygınlaştırılmış, istihdam düşmüş ve ücretlilerin ücreti durmadan aşağı çekilmiştir. Kamu çalışanlarının maaşı açlık sınırının altına bile inmiştir. Artık hükümetin hiçbir taahhüdünün inandırıcılığı kalmamıştır. Bu durumda kamu çalışanlarına Temmuz'da verilen yüzde 2,5 zam oranı aldatmacasını toptan reddediyor ve kayıplarımızın telafisini, aradaki farkın yani kamu çalışanından gaspedilenlerin de dafaten ödenmesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Enflasyonun sebebi memur değil hükümet, Grev hakkımız engellenemez" şeklinde sloganlar atan memurlar, açıklamanın ardından tiyatro gösterisine geçti. Bir memurun çarmıha gerildiği ve göğüslerine işçi, emekli, çiftçi, pancar ve kayısı üreticisi yazan eylemciler, yine göğüslerinde değişik bakanların isimleri yazan kişiler tarafından ok yağmurunu tutuldu. Sözde hükümet üyelerinin oklarını engellemek için memur, işçi ve emekliler büyük uğraş verdi. Daha sonra üzerine başbakan Erdoğan yazan bir memur, sözde El Kadı, El Makdum ve İMF yetkilisiyle ilginç bir diyalog yaşadı. Başbakan Erdoğan, El Kadı El Makdum ve İMF'yi heyecanla karşılarken, daha sonra " Memurlardan bizi kurtarın." dedi. Buna karşılık misafirleri de Başbakana "Biz seni kurtarırız ama sen de bizim kuleler yapmamıza izin ver" dedi.

Eylemde İMF'yi temsil eden memurun canavar maskesi taktığı görülürken, grup gösterinin ardından sürgüne gönderilen bir memuru ziyaret etmek üzere meydandan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious