Memurlardan MB'ye tepki

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, Merkez Bankası’nın eleştirilerine, “Merkez Bankası gözünü memur maaş artışlarına dikmesin” diye tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aksu, “Bankanın öngörülen ücret artışlarının enflasyondaki düşüş süecine destek vermediğini söylemesi ekonomik gerekçelerle ve verilerle örtüşmemektedir” dedi.

Kamu kesimindeki ücret artışlarnın hizmet fiyatlarına ilişkin riskler üzerine olumlu faktör etkisi yaptığını savunan Aksu, “Mal satışının çoğalması üretim artışı, bu da direkt ve dolaylı vergi artışı anlamına gelir. Bunlar kümülatif olarak ekonomik ödemelere ve değerlere olumlu etki yapar” dedi.

Aksu, Türkiye’nin son yıllardaki olumsuz etmenlerinin petrol fiyat artışları, kayıt dışı ekonomi, kaçak malların girişi, yıllık borç ve bunların faizleriyle kamuda devam eden israf gibi faktörler olduğunu kaydetti. Aksu, “Buna özellikle son 10 yılda bankalar hortumlanırken sesi çıkmayan ve buna engel olmayan yanlış para kurlarıyla bir günde birçok kişiyi dolar milyoneri eden Merkez Bankası’nın eski yöneticileridir” dedi.

Merkez Bankası’nın hükümete verdiği raporda memur zamlarının enflasyonu yükselteceği yönündeki açıklamasının yanlış ve memura haksızlık olduğunu söyleyen Aksu, “Bütçenin yüzde 30-40’ının borca ve faize gittiği bir dönemde asıl sorumluları bir kenara bırakıp ‘vurun abalıya’ tavrıyla memura saldırmayı anlamıyoruz ve bunu kabul etmiyoruz. Merkez Bankası yetkililerini bunu açıklamaya ve sözlerini geri almaya davet ediyorum” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious