Memurların ek zam listesi!

Memurların ek zam listesi!.14164
  • Giriş : 14.08.2008 / 08:25:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan talimat verdi, ek zamlar yükseltildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı artışla memurların eline 40 ila 160 YTL arasında fazla para geçecek.

Başbakan Erdoğan'ın artırılması yönünde talimat verdiği ek zamlar belirlendi. Maliye Bakanlığı'nın yaptığı artışla birlikte memurların maaşlarında 40 ila 160 YTL arasında artış yaşanacak.

Bu zamlarla, 'eşit işe eşit ücret' sistemini getirmeye çalışan Hükümet, maaşlardaki adaletsizliği ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Maaş zamları memurların emeklilik haklarına da yansıyacak.

Başbakan Erdoğan talimat verdi, ek zamlar artırıldı. Maliye Bakanlığı'nın yaptığı artışla birlikte memurların alacağı ödeneklerin miktarları belirlendi.

Kamuda çalışan memurlara verilecek ek zamların miktarlarını TAKVİM açıklıyor. Daha önce, 'Ek zam artıyor' başlığıyla duyurduğumuz çalışma tamamlandı. Hükümetin 'eşit işe eşit ücret' uygulaması çerçevesinde kamuda çalışan memurlara kademeli olarak ek zam verilmesi karara bağlanmıştı. Bu ek zamları az bulan Başbakan Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanlığı'ndan yeniden bir artış yapılmasını istemişti.

Memurların maaşlarıyla birlikte verilecek ek zamlara artışı içeren bu çalışmayı Maliye Bakanlığı tamamladı. Maliye Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, memurların ek zamlarına belli oranlarda artış yapıldı. Ünvan ve dereceye göre değişen bu artışlarla, kamuda aynı statü ve ünvandaki memurların maaşlarının eşit hale getirilmesi amaçlanıyor.

Eşit işe eşit ücret ne getiriyor?

Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı, 'Eşit işe eşit ücret' sistemi ile farklı bakanlıklarda aynı ünvan ve statüdeki memurların arasındaki ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. sistemin ilk aşaması olarak memurların ek zam ödemeleri gündeme geldi. Üç aşamalı çalışmada Bundan sonra emeklilik naklarına da yansıyacak şekilde aynı statüde görev yapan personelin emeklilik göstergeleri de eşitlenecek. Ardından da kamuda görev yapan memurların maaşlar sadeleştirilecek ve kamu personel reformu tamamlanacak.

Mesleğe göre ek zam tablosu

Her ay alacağı
ek ödeme (YTL) Ünvanı
Müsteşar (1/4) 75
Genel Müdür (1/4) 65
Daire Başkanı (1/4) 130
Şube Müdürü (1/4) 79
Mühendis (8/1) 85
Teknisyen (12/1) 60
Hemşire (8/1) 55
Öğretmen (1/4) 63
İmam-Hatip (12/3) 50
Profesör (1/1) 90
Arş. Görevlisi 160
Hizmetli 30
Polis memuru (9/2) 105
Memur (9/1) 40
Doktor (8/3) 99
Eczacı (8/1) 69
Sekreter (10/1) 40

Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, memur maaşlarının tespitinde asgari geçim standardının baz alınarak, zammın da buna göre belirlenmesi gerektiğini söyledi. Akyıldız, "Memur açlık sınırından kurtarılsın" dedi.

MEMUR SEN: En düşük maaş bin 301 YTL olsun

Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, en düşük memur aylığının bin 301 YTL olması gerektiğini söyledi. Gündoğdu, işçi ve memur sendikaları arasındaki ayrımın giderilmesini istediklerini belirterek, Anayasa'da yapılacak bir değişiklik ile toplu sözleşme hakkının kendilerine verilmesi gerektiğini belirtti. Gündoğdu, 12 Eylül Anayasası'nın çalışanları sevmediğine işaret ederek; demokratik, devlet ve milleti kaynaştıran yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu kaydetti. Gündoğdu ayrıca, 831 YTL olan en düşük devlet memuru aylığının yetersiz kaldığını ifade etti.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*