Memurların yüzde 80'i borçlu

Memurların yüzde 80'i borçlu.14164
  • Giriş : 18.08.2008 / 18:21:00

Memurların yüzde 80'i her ay bankalara 250 YTL ile bin YTL arasında kredi taksiti ödüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Memurlar arasında yapılan anket çalışmasında Türkiye'nin gerçeği bir kez daha ortaya çıktı. Anket sonucuna göre, memurların yüzde 80'i her ay bankalara 250 YTL ile bin YTL arasında değişen oranlarda kredi taksiti ödüyor.

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu'nun (Hak-Sen) bin kamu çalışanı ile yapılan anket çalışmasında memurların yüzde 80'inin aylık banka kredi taksiti ödediği belirlendi. Memurların yüzde 20'sinin banka kredisi kullanmadığı tespit edilirken, yüzde 23'ü 1 YTL ile 250 YTL arasında, yüzde 34'ü 250 YTL ile 500 YTL arasında, yüzde 18'i 500 YTL ile bin YTL arasında, yüzde 5'i de bin YTL'nin üzerinde aylık banka kredisi taksidi ödüyor.

Ayrıca, memurların büyük çoğunluğu, hükümetle sendikaların yapacağı toplu görüşmelerde sendikaların birlikte hareket ederek, ücret adaletsizliğinin giderilmesini istedi. Hükümetle memur konfederasyonları arasında yapılan toplu görüşmelerde kamu çalışanların yüzde 24'ü yine hükümetin dediğinin olacağını, yüzde 29'u tüm sendikaların iş birliği yapması gerektiğini, yüzde 29'u ücret adaletsizliğinin giderilmesi gerektiğini, yüzde 12'si toplu sözleşme yapılması gerektiğini söylerken, yüzde 6'sı ise herhangi bir fikri olmadığını ifade etti.

Memurlar, devletin sendika üyesi memura ödediği 5 YTL ile sendikalara kaynak aktarıldığını ve sendikaların bağımsızlığının zedelediğini düşünüyor. Memurun yüzde 37'si memur sendikalarına dolaylı yoldan kaynak aktarıldığını, yüzde 26'sı sendika üyeliğinin teşvik edildiğini, yüzde 27'si sendikaların bağımsızlığının zedelendiğini ifade ederken, yüzde 10'u ise bir fikri olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*