Memurluk vaadiyle dolandırıldılar

Memurluk vaadiyle dolandırıldılar .12432
  • Giriş : 20.11.2007 / 16:57:00

'Sizi memur yapacağız' diyerek 50'den fazla kişiyi 250 bin Euro dolandırdılar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çorum'da 2 devlet memurunun devlet işine yerleştirme vaadinde bulundukları 50'den fazla kişiyi yaklaşık 250 bin Euro dolandırdıkları ortaya çıktı.


Alınan bilgiye göre, dolandırıcılık olayı, bir vatandaşın Çorum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne müracaatıyla gün yüzüne çıktı. Polise şikayette bulunan vatandaş, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'nde Şube Müdürlüğü yapan M.K. ve bir devlet okulunda öğretmen olan Y.Ç. isimli iki kamu görevlisinin, Başbakanlık Personel Daire Başkanlığı'nın adını kullanarak 4 bin 500 Euro karşılığında çeşitli illerdeki Şeker Fabrikası, Karayolları, Bayındırlık, Tedaş ve Maliye gibi devlet kurumlarında işe yerleştirme vaadinde bulunduklarını ifade etti. Şikayet üzerine harekete geçen polis tarafından yapılan operasyonla M.K. ve Y.Ç. yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin işyeri ve evlerinde yapılan aramalarda, iş vaat ettikleri kişilere ait olduğu belirlenen çok sayıda evrak ve dolandırıcılık olayının notları ele geçirildi.

Olay hakkında açıklama yapan Çorum Emniyet Müdürlüğü Basın Sözcüsü Fahri Kaplan, yapılan araştırmalarda M.K. ve Y.Ç.'nin dolandırdığı öğrenilen 18 kişiye ulaştıklarını söyledi. Kaplan, şüphelilerin ilk etapta tespit edilen 18 kişiden iş vaadine karşılık 81 bin Euro haksız kazanç elde ettiklerinin belirlendiğini açıkladı.

Dolandırıcılık olayının işlenişi hakkında bilgi veren Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adnan Özdemir, şüphelilerin Başbakanlık Personel Daire Başkanlığı'nın adını kullanarak iş vaat ettiklerini anlattı. Özdemir, "İki şüpheli, iş bulmak vaadiyle görüştükleri kişilerden nüfus cüzdanı sureti, ikametgah belgesi ve dilekçe gibi işe girmek için gerekli olan evrakları istemiş. Başbakanlık Personel Daire Başkanlığı'nda tanıdıklarının olduğunu söyleyerek kişi başına 4 bin 500 Euro rüşvet almışlar. Şimdiye kadar 18 kişinin dolandırıldığını tespit ettik. Şahısların 50'nin üstünde kişiden yaklaşık 250 bin Euro aldıklarının iddia ediliyor. Dolandırılan diğer kişilere ulaşmaya çalışıyoruz. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor" dedi.

Şüpheliler M.K. ve öğretmen Y.Ç. hakkında "İş bulmak vaadiyle dolandırıcılık" suçundan yasal işlem yapıldı. Şüpheliler, emniyetteki sorgularının ardından Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious