Menapoz

  • Giriş : 23.09.2006 / 00:00:00

Menapozda erken teşhis ve tedavi çok önemli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr Özcan Balat, erken teşhis ve tedavinin menapozda çok önemli olduğunu söyledi. Balat, erken teşhis ve tedavi ile menapozun kadının kaderi olmaktan çıkacağını belirti.

Menapozun toplumlara göre değiştiğini belirten Prof.Dr. Balat, ABD'de ortalama menapoz yaşının 51 iken Türkiye'de 47 olduğunu ifade etti. Türkiye'de yaşayan kadınların ABD'deki kadına göre 4 yıl daha erken menapoza girdiğini dile getiren Balat, "Bugünün kadını, hayatının 3'te 1'ni ortalama 25 yılını menapozla geçirmekte. Menapozdaki bir kadın erken ve geç dönemde mutlaka birçok sorunla karşılaşacaktır. Bu sorunlar hem yaşam süresini hem de yaşam kalitesini etkileyecektir. Menapozun erken etkileri; ateş ve ter basması, adet düzensizlikleri, idrar kaçırma, psikolojik değişikliklerdir. Geç etkileri ise kemik erimesi, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, Alzheımer hastlağı ve uyku bozukluğudur. Kemik kütlesi, 20-30 yaşlarda maksimumdur, 40 yaşında kemik kaybı çok yavaş başlar. Menapozdan sonra kemik kaybı hızla artar ve menapoz sonrası, 3 -6 yıllarda kemik kaybı yüzde 6'ya ulaşır. Östrojen eksikliğinden en fazla etkilenen kemikler, omurga, kalça ve bilek kemikleridir." diye konuştu.

Balat, son 2 yıl içinde 100'den fazla yeni menapozal ürünün ABD marketlerinde satışı sunulduğunu ve bir yıl içinde alternatif tedaviler için 600 milyon dolar harcanarak, bu sektöre 4 milyar dolarlık yatırım yapıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious