Menapoz yazın daha zor

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Menopozda alınması gereken kriter yaşlanma değil, günlerini sağlıklı olarak geçirmeye devam etmektir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle yaz aylarında bu dönemi rahat atlatmak için daha bir özenli olmak gerekiyor

Kadın hayatının ortalama olarak üçte biri menopoz döneminde geçer. Bu dönemde oluşan bazı değişiklikler kadının hayat kalitesini etkiler. Kadınlık hormonu olan östrojenin azalmasıyla çeşitli yakınmalar söz konusu olur. Menopoz dönemindeki kadınlar güneşle havuz ve deniz suyundan daha çok etkilenir. Opr. Dr. Ferhan Kulu, menopoz dönemindeki kadınların özellikle yaz döneminden neden daha fazla etkilendiği konusunda bilgi verdi.

ATLATMAK İÇİN NE YAPMALI

Menopoz ile ortaya çıkan sıcağa tahammülsüzlük ve ateş basmasının, yaz dönemi sıcaklarıyla daha da artacağının altını çizen Dr. Kulu, "Gerginlik, uykusuzluk, huzursuzluk, çarpıntı ve depresyon, kadınları bu dönemde çaresiz bırakabilir. Cilt kuruması ve kırışıklık oluşumu menopozda hızlanır. Yaz döneminde güneşin zararlı ışınları cilt yaşlanmasını daha da arttırır.

Havuz ve deniz sonrası idrar yolları enfeksiyon riski menopozdaki kadınlarda daha fazla olur" dedi.
Yaz aylarında yaşanan menopoz döneminde ince ve açık renkli giysiler giymek, bol su içmek, liften zengin hazmı kolay hafif besinler tüketmek, çok sıcak saatlerde güneşe çıkmamak önemli. Tuz, şeker ve undan uzak durulması uyarısında da bulunan uzman doktor şunları söyledi: "Yağsız süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için şapka takmak gereklidir. Ayrıca cildi nemlendirmek ve günde en az 2 litre su içmek de gerekir. Pamuklu çamaşırlar kullanmak, ıslak mayo ile uzun süre kalmamak, havuz sonrası duş almak ve bol su içmek ve idrar yolu enfeksiyon riskini azaltabilir. Güneş ışığından faydalanma saatleri sabah 08:00-11:00 arası ve öğleden sonra 16:00 sonrası olmalıdır. Kalsiyumun vücuda faydalı olabilmesi için hiç olmazsa diz ve dirsek altı bölgelerinin güneş görmesi gerekir. Kemik erimesini engellemek için erken saatlerde yapılan yürüyüşler ve bol bol yüzmek önerilir. Ayrıca menopoz dönemini olumlu bir deneyime dönüştürmek için pozitif düşünmek, bol bol gülmek, kendine zaman ayırmak, sosyal olmak ve insanlarla konuşmak önemlidir".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious