Menderes, Cindoruk'u böyle topa tuttu

Menderes, Cindoruk'u böyle topa tuttu.9964
  • Giriş : 09.05.2009 / 11:34:00

Aydın Menderes, DP liderliği için adaylığını açıklayan Hüsamettin Cindoruk'u topa tuttu. Ergenekon'un avukatlığını DP'ye bulaştırmasın. CHP'ye gidip Deniz Baykal'ın yardımcısı olsun.' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Cindoruk'a verilecek her oy, darbeciliğe ve Ergenekon'a destektir. Cindoruk'la Mesut Yılmaz'ın bir araya geldiği partinin genel başkanı Sabih Kanadoğlu olur."


Önümüzdeki hafta sonu yapılacak kongre öncesinde Demokrat Parti'de (DP) hareketli günler yaşanıyor. Darbeye teşebbüsle suçlanan Ergenekon'u savunan Hüsamettin Cindoruk'un adaylığı partide ciddi rahatsızlığa yol açtı. 27 Mayıs darbesinde babası idam edilen Aydın Menderes, dün tarihî uyarılarda bulundu. Menderes, düzenlediği basın toplantısında "Ergenekon'un avukatlığını yapacaksa buna DP'yi bulaştırmasın. CHP'ye gidip Deniz Baykal'ın yardımcısı olsun." dedi.

Ardından ilginç bir göndermede bulundu: "Yarası var ki gocunuyor." Menderes, Cindoruk'un adaylıktan çekilmesini isterken Süleyman Soylu'nun aday olmasının artık zorunluluk olduğunu vurguladı. Delegelere 'Cindoruk'a oy vermeyin' çağrısında bulunan Menderes, şunları kaydetti: "Hüsamettin Cindoruk için verilecek her oy, DP ve Adnan Menderes'in aziz hatırasına saygısızlıktır. Demokrasiye ve egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkesine karşı olmak anlamına gelecektir. Cindoruk'a verilecek her oy darbeciliğe, Ergenekonculuğa, siyasette ikiyüzlülüğe verilmiş olur." Menderes, Cindoruk'un 'darbecilere hoş görünmek için' DP'yi ve Adnan Menderes'i eleştirdiğine de işaret etti.

Cindoruk ve ekibinin oy uğruna Adnan Menderes'i istismar ettiğini savunan Menderes, "Acaba İstanbul'daki anıt mezarın yolunu biliyorlar mı? Bu şahıslar merhum Menderes'in hatıraları için ne yapmışlar? Bu partinin yakasını bıraksınlar." diye konuştu. Menderes, 16 Mayıs'taki kongrede istismarın sona ereceğinin altını çizdi. Cindoruk'un son zamanlarda ısrarla 1950-1960 arasındaki DP'yi ve Adnan Menderes'i eleştirdiğini hatırlatan Menderes, şöyle devam etti: "(DP iktidarının ilk 5 yılı iyi, kalanı kötüydü) demekten çekinmemiştir. Demek ki 1960'a dönmek söz konusu olsa Hüsamettin Cindoruk ilk 5 yılı için DP'lilerin avukatlığına, son 5 yılı için de Yassıada Mahkemesi savcılığına talip olacaktır. Mevki sahibi olmak söz konusu olunca DP'yi övmeyi kimselere bırakmayan bu zatın DP ile ilgili bu son değerlendirmelerinin tek önemi, kendisinin bukalemunvari meşrebini ortaya koymasıdır."

SOYLU'YA VERİLECEK HER OY MİLLİ İRADEYE BAĞLILIKTIR

Cindoruk'un "Merkez sağdan bir şey olmaz, gelecek soldadır." şeklindeki açıklamasına atıfta bulunan Menderes, e-muhtıra ve Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü kararıyla ilgili tutumunun da milli iradeden ne kadar kopuk olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Cindoruk'un genel başkan seçilmesi halinde koltuğunu Mesut Yılmaz'a bırakacağı yönündeki haberleri ise şöyle yorumladı: "Yılmaz ve Cindoruk bir araya gelirse o partinin genel başkanı Sabih Kanadoğlu olur." Menderes, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e de 'Cindoruk'u desteklemekten vazgeçmesi' çağrısında bulundu.

Aydın Menderes, artık Süleyman Soylu'nun yeniden aday olmasının zaruret haline geldiğini belirtti. Kongrede Süleyman Soylu'nun desteklenmesini isteyen Menderes, "Soylu'ya verilecek her oy DP'nin hatırasına hürmet, demokrasi ve milli iradeye bağlılıktır. Siyasette tutarlılığa, değişime ve yeniliğe yol açmak için verilmiş olacaktır." ifadelerini kullandı.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*