Menderes: "14 Mayıs demokrasi günü ilan edilsin"

Menderes:
  • Giriş : 14.05.2008 / 15:13:00

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes, 14 Mayıs 1950'de milletin iktidarı sandıkta değiştirdiği ilk seçimlerin yapıldığını belirterek, bu tarihin yasayla "demokrasi ve milli irade günü" ilan edilmesini önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes, Demokrat Parti (DP)'nin iktidara gelişinin 58. yıldönümü münasebetiyle İçkale Otel'de düzenlenen Temsil Heyeti toplantısına katıldı. Salona, "Hatırla Sevgili' parçası eşliğinde giren Menderes, partililerden büyük alkış aldı.

Programda bir konuşma yapan Aydın Menderes, Türkiye'nin çok partili siyasi hayatla 1946 yılında tanıştığını hatırlatarak, "14 Mayıs 1950'de ilk kez millet bir iktidarı sandıkta değiştirerek, yerine kendi istediği bir partiyi iktidar yaptı" dedi. 14 Mayıs'ın Türkiye'de yeni bir dönemin başladığı gün olduğunu söyleyen Menderes, "Demokrasinin ilk günüdür" ifadesini kullandı.

DP'lilerin bugünü, yalnızca kökündeki bir partinin siyasi başarısı olarak görmediğini; Türkiye'de demokrasinin ilk günü olarak algıladıklarını söyleyen Menderes; "14 Mayıs 1950'yi takip eden 10 yıl içerisinde, Türkiye'de milletin iradesi kayıtsız şartsız egemen olmuştur" diye konuştu.

Menderes, milli iradeye açık ya da örtülü hiçbir müdahalenin olmadığını söyledi. 27 Mayıs 1960'da yürüyen tankların ise milli iradeyi çiğnediğini, "yeni yeni yeşeren demokrasi fidanını" yerle bir ettiğini kaydeden Menderes, aradan geçen 48 yılın tamamında bir ara rejim yaşandığını savundu. Menderes, "Türkiye henüz ikinci bir 14 Mayıs'ı yaşamamıştır" diye konuştu. Menderes, 14 Mayıs tarihinin, yasayla demokrasi ve milli irade günü olarak ilan edilmesi önerisinde bulundu.

"SOYLU'YU SEÇTİNİZ, O ZAMAN SAHİP ÇIKIN"

Demokrasinin, meşruiyetin kaynağı olduğunu dile getiren Menderes, bu kavramın Anayasa'da da bulunduğunu, ancak fiili durumun milli iradeyi gerçekleştirmeye izin vermediğini ileri sürdü.

Partililerin 6 Ocak'ta yapılan kongrede, Süleyman Soylu'yu seçtiğine dikkat çeken Menderes, "Seçtiniz, öyleyse sahip çıkınız. Kendisinin, iletilen tüm makul talepleri yerine getirmek için elinden geleni yapacağından hiçbir endişem yok" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious