Menderes: Evet, Baykal'ın beni aradığı doğru

Menderes: Evet, Baykal'ın beni aradığı doğru.9172
  • Giriş : 15.02.2008 / 16:54:00

Aydın Menderes, CHP lideri Deniz Baykal'ın kendisini telefonla aradığını doğrulayarak, ''Sizi üzmek istemem kastettiğim babanız değildi'' dediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Menderes, Baykal'ın, kendisini telefonla arayarak, 'Bazı açıklamalarının Adnan Menderes'in idamını kastettiği' haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, sözleri ile kastının Babası Menderes'in idam edilmesi olmadığını ve kendisini üzmek istemediğini söylediğini' bildirdi.

Baykal'ın kendisini arayarak üzgün olduğunu bildirdiğini ifade eden Aydın Menderes, konuyla ilgili daha fazla açıklama yapmama kararı aldı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yeni bir anayasa hazırlanmasını gerektiren şartları anlatırken, Adnan Menderes'in idam edilmesini değil, 1963 yılında darbe girişimi başarısız olan ve idam edilen Talat Aydemir'i kastettiğini açıklamıştı. Baykal, Aydın Menderes'i aradığını ve 'Yanlış anlaşılma olmasın, sizi üzmek istemem' dediğini ifade etmişti.

Bu gelişmeyi değerlendiren Aydın Menderes, "CHP Genel Başkanı Deniz Bey'in beni aradığı doğrudur. Ama bu konuyla ilgili yeni birşey daha söylemek istemiyorum" diye konuştu.

Konuyla ilgili Milliyet yazarı Fikret Bila'ya konuşan Baykal, sözlerinin çarpıtıldığını savunmuştu. Baykal, yaptığı açıklamada, TBMM kulisinde yeni bir anayasa yapmanın koşullarını anlattığını belirterek, "Yeni anayasa şöyle hallerde yapılır dedim: 1. Ülke işgal edilmiştir. Milli mücadele verilir. Ülke işgalden kurtarılır. Bayrak başkente dikilir ve bir anayasa yapılır. Bizim Kurtuluş Savaşımızdan sonra yapıldığı gibi. 2. Askeri ihtilallerden sonra yeni anayasalar yapılmıştır. Eğer askeri müdahale başarılı olursa yeni bir anayasa yapılır. Nitekim Türkiye'de iki defa böyle yapıldı. Eğer ihtilal girişimi başarılı olmazsa o zaman da o girişimi yapanlar bedelini öderler. Nitekim, Türkiye'de bu da yaşanmıştır. Ben Talat Aydemir olayını kastederek, bu örneği vermiştim. Yoksa, iktidardaki idarenin devrilmesi ve idamlar yapılmasını değil."

Baykal, askeri müdahaleleri ve merhum Adnan Menderes olayını anımsatmanın aklının ucundan bile geçmediğini, hatta böyle bir olayı tasavvur bile etmediğini, sadece yeni anayasanın demokratik yoldan nasıl yapılabileceğini anlattığını öne sürdü. Baykal, yeni anayasa yapmanın 3. yolu olarak da şu yöntemi söylediğini belirtti: "Mevcut Meclis'in, yeni anayasa yapma kararı alması ve bunun için bir kurucu meclis oluşturulmasını kararlaştırmasıyla olur, dedim. TBMM böyle bir karar alır. Kurucu Meclis seçilir. O yeni bir anayasa hazırlar. Bu arada normal Meclis görevini sürdürür. Yapılan anayasa referanduma sunulur, kabul edilirse yeni anayasa yapılmış olur. Benim söylediğim budur" ifadelerini kullanmıştı.

Baykal ayrıca, sözlerinin yanlış anlaşılmasının üzerine Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'i de aradığını dile getirmiş ve Menderes'e 'Yanlış anlaşılma olmasın, sizi üzmek istemem' dediğini bildirmişti.

TALAT AYDEMİR KİMDİR

Baykal'ın, sözleri ile kastettiğini söylediği Talat Aydemir, Adnan Menderes'in başbakanlığı döneminde DP iktidarına karşı darbe yapmak için örgütlenen cuntada çalışmıştı. 1959 yılında Kore'ye gittiği ve 1960 Haziran'ına kadar orada kaldığı için 27 Mayıs 1960 darbesine katılamamış, ülkeye dönüşünde Milli Birlik Komitesi'nce Kurmay Albay rütbesindeyken Harp Okulu'nun komutanlığına atanmıştı.

Albay Talat Aydemir, 22 Şubat 1962'de yapılan atama ve tutuklamalara karşı, askeri öğrencilerin de desteğini alarak direniş hareketini örgütlemişti. Bu direniş hareketinin de hükümetle uzlaşmaya varması ile Aydemir emekli edilmiş ve 10 Mayıs 1962'de çıkarılan özel af yasasıyla serbest bırakılmıştı. Talat Aydemir, 21 Mayıs 1963'de Anayasa'da öngörülen reformların gerçekleştirilmediği gerekçesiyle ikinci darbe girişiminde bulunmuş ve başarılı olamamıştı. Yapılan mahkemeden sonra Süvari Binbaşı Fethi Gürcan ile birlikte idama mahkum edilmiş ve 5 Temmuz 1964 günü idam cezası uygulanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious