Menderes'in celladına 150 lira ödenmiş

Menderes'in celladına 150 lira ödenmiş.12502
  • Giriş : 23.05.2009 / 09:11:00

Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanının idam edildiği 27 Mayıs darbesinin üzerinden yarım asır geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yassıada Mahkemeleri'nde yaşananların acısı ise hâlâ taze. Olayın en yakın tanıklarından Menderes'in avukatı Talat Asal, o günleri Zaman'a anlatırken gözleri doluyor.

İdamdan bir gün sonra avukatlık cübbesini toprağa gömdüğünü belirten Asal, "Bugün yaşadığımız sorunlar 27 Mayıs'ın devamıdır." diyor. Yassıada'daki hukukî cinayetleri kitaplaştıran Asal, çarpıcı bilgiler veriyor. Asal'ın anlattığına göre darbeciler, Menderes'in boynuna ilmeği geçiren cellada 150 TL ödemiş. Bu, o dönem üst düzey bir devlet memurunun aldı- ğı maaşın iki katına tekabül ediyor.

Uzun yıllar suskunluğu tercih eden Talat Asal, ilerlemiş yaşına rağmen o dönemde Menderes ve arkadaşlarının maruz kaldığı haksızlıkları, yaşadığı acıları kaleme aldı. Asal'ın piyasaya yeni çıkan kitabı, yargının siyasallaşma tartışmalarının yeniden yaşandığı günümüze ışık tutacak bilgiler içeriyor. 27 Mayıs darbesinin ardından kurulan Yassıada Mahkemesi'nde 19 dava vardı. Magazin ve dedikodu unsuru içerdiği için 3 dava çok ilgi çekmişti: "Don, Cımbız ve Köpek". İşte Asal, kitabında bu trajikomik suçlamaların iç yüzünü anlatıyor.

ADNAN MENDERES'İN CELLADINA PARA, EVİNE HACİZ

Adnan Menderes'in boynuna ipi geçiren cellada o günün parası ile 150 TL ödenmiş. Menderes, 17 Eylül 1961'de asıldı. İdamdan bir gün sonra evine icra gönderiliyor ve idam levhası kapısına asılıyor. Eşi Berin Hanım'ın dairesinin kapısına asılan mühürlü levhada, "Türk Ceza Kanunu'nun 146. maddesine aykırı hareket ettiğinden Adnan Menderes'in idamına karar verilmiş, idam kararı infaz edilmiştir.'' yazısı yer almış.

Yassıada Mahkemesi'nde örtülü ödenek davası da görüldü. Menderes, Başbakanlık'ın örtülü ödeneğini amacı dışında kullanmak ve suistimal etmekle suçlandı. Bilirkişi, yüzlerce belgeyi tararken cımbız faturası buldu. Dava, bir anda "cımbız davası"na dönüştü. Menderes'in bu cımbızı bir kadın için aldığı ve faturasını devlete ödettiği ithamı yapıldı. İşin aslı ise 3 aylık yargılama sonucu ortaya çıktı. Asal, aylarca gazeteleri ve mahkemeyi meşgul eden cımbızla ilgili olarak şu bilgiyi veriyor: "Cımbız niçin alınmış, biliyor musunuz? Başbakanlık'ın aşçıbaşısı, tavuğun kıllarını temizlemek için cımbız alınmasını istemiş, onun için alınmış."

BAYAR'IN KASASINDAN PARA DEĞİL, ÖLEN OĞLUNUN SAÇI ÇIKTI

Yassıada'da yargılanan diğer bir isim de Türkiye'nin 3'üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar'dı. Milli Mücadele'nin "Galip Hoca"sı Bayar, kurucusu olduğu İş Bankası'nın özel kasasında 103 milyon lira saklamakla suçlandı. Bayar'a, "Bu parayı nereden buldun?" sorusu yöneltildi. Daha sonra oluşturulan bir heyet özel kasayı açtı. Kasadan, Bayar'ın eşi Reşide Hanım'ın vefat eden oğlundan aldığı ve kâğıda sardığı bir tutam saç çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*