Menisküs kadınların da problemi!

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Sporcu hastalığı olarak bilinen menisküs yırtılmalarının oluşumunda, ev kadınlarının ikinci sırada yer aldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diz üstü çalışmalar

Menisküsün, vücuda binen yükün bacaklara aktarılmasını sağladığını belirten Prof. Dr. Baktır, şu uyarılarda bulundu: “Menisküs, daha çok bacak sabitken, vücudun diz eklemi üzerinde dönmesiyle zedelenip yırtılabilir. Yırtılma sırasında şiddetli Ağrı olur ve eklemin içinde bir şey yırtıldığı hissedilir. Halk arasında sporcu hastalığı olarak bilinse de herkeste oluşabilecek durumdur. Ancak, sporcular, bu tür darbelere ve zedelenmelere daha çok maruz kaldıkları için, bu hastalığın görülme sıklığı açısından ilk sırada yer alırlar.” Baktır, menisküs yırtığı oluşumunda, ikinci sırayı ev kadınlarının aldığına dikkati çekerek, “Uzun süre diz üstü çalıştıktan sonra kalkmaya çalışmak, menisküs yırtılmalarına sebep olabilir. Bu sebeple ev kadınları eğer uzun süre diz üstü halı silme gibi iş yapmışlarsa, aniden ayağa kalkmaktan kaçınmalıdırlar” dedi.

Tedavi edilebiliyor

Baktır, gençlerde görülen bu tür menisküs yırtıklarının atroskopiyle, 40 yaş ve üzerindeki kişilerde, kireçlenmeye ve eklemlerin aşınmasına bağlı olarak ortaya çıkan menisküs yırtıklarının ise ortopedik metodlarla tedavi edilebildiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious