Mera tartışması meclis üyelerini karşı karşıya getirdi

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Aydın İl Genel Meclisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanı Semra Konaklı, meralarla ilgili soru önergesinin oybirliğiyle kabul edildiğini belirterek, parti ayrımı gözetmeksizin herkese teşekkür etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konaklı'dan sonra basın toplantısı düzenleyen AK Partili Meclis üyesi Muharrem Uçmaklıoğlu ise aynı kararın 6 ay önce kendisi tarafından verilen önergeyle oybirliğiyle kabul edilip TBMM'ye gönderildiğini hatırlatarak, parti farkı gözetmeksizin meclisi gayriciddilikle suçladı.

Aydın'da birçok köyde zeytinlik arazi olmasına rağmen kişi ve köy tüzel kişiliklerine ait arazilerin tapu kayıtlarına mera olarak kaydedildiğini belirten Semra Konaklı, bunu çözeceklerini söyledi.

Konaklı, "Tapuya yanlış kaydedilen araziler yüzünden ilimizde birçok köy adliyelik olmuş, mahkeme ve tapu kayıtlarında mera görülen zeytinlik arazilerdeki ağaçların kesilmesine karar vermişti. Bir yandan İl Özel İdare olarak zeytin fidanı dağıtıyoruz, bir yandan mevcut ağaçlarımızı mahkeme kararıyla kesiyoruz. Bilindiği gibi bir zeytin ağacı en az 40 yılda yetişiyor. Yasaya göre meralarda ağaç dikilmesi, aynı zamanda zeytin ağaçlarının kesilmesi de yasak. Birbiriyle çelişen bu iki yasak karşısında birçok köy ve çiftçimiz zor durumda. Bunun çözümü için hazırladığım önerge, Aydın İl Genel Meclisi'nin 3 Mayıs oturumunda oybirliğiyle kabul edilip Mera Kanunu'nun yeniden hazırlanması için TBMM'ye gönderildi." dedi.

Muharrem Uçmaklıoğlu ise meclisi gayriciddilikle, Konaklı'yı da başkalarının çalışmalarını sahiplenip reklam malzemesi yapmakla suçladı.

Sadece el kaldırıp indirmekle hizmet yapılamayacağını ve herkesin konuları ve attığı imzaları iyi takip etmesini isteyen Uçmaklıoğlu, "Önceki gün meralar konusunda yaşanan problemlerin çözümü ile ilgili bir tavsiye kararı alınarak TBMM'ye gönderildi. Oysa ben 18 Kasım 2005 tarihinde vermiş olduğum soru önergesinde konuyu Meclise taşımıştım. Aynı gün soru önergem oylanıp 140 numaralı tavsiye kararı oy birliği ile meclise gönderilmişti. 6 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen aynı konuda bir başka tavsiye kararı alınması meclisimiz için iyi bir puan olmamıştır. Sayın meclis başkanının ve meclis üyesi arkadaşlarımın gündemi daha iyi takip etmeye çağırıyorum. Herkes verdiği önergelerin takipçisi olsun. Sayın Konaklı da başkalarının yaptıkları şeyleri kendisine reklam malzemesi yapmasın." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious