Merakla beklenen paket bugün açılıyor

Merakla beklenen paket bugün açılıyor.7812
  • Giriş : 04.06.2009 / 08:17:00

Başbakan Erdoğan, istihdam ve teşvik paketlerini bugün açıklayacak. Pakette % 45'e varan indirim ve işsizliğe çözüm önerileri var...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Herkesin merakla beklediği istihdam ve teşvik paketlerini Başbakan Tayyip Erdoğan bugün açıklayacak. Bu 2 dev paket pek çok önemli düzenlemeler içeriyor.

Paketlerde yer alacağı öğrenilen düzenlemelerden bazıları şöyle:

Yeni teşvik paketinde, işverene paketini seçme hakkı verilecek. İsteyen mevcut teşvik uygulamalarından yararlanmaya devam ederken, isteyen yeni teşvikten yararlanacak.

Yeni teşvik sisteminde Türkiye 4 bölgeye ayrılıyor. 3 ayaklı teşvik planında sektörel ve bölgesel teşvikler ile büyük yatırım projelerine verilecek teşvikler gündeme getiriliyor.

Büyük yatırımlar yüzde 45'e varan oranlarda yatırım katkı oranıyla desteklenecek. 15 sektör büyük yatırımlara verilecek desteklerden Türkiye genelinde yararlanacak.

Teşvik Yasası'nın 3 yılda yaklaşık 800 bin kişiye istihdam yaratması öngörülüyor.

İstihdam Paketi'nde ise İşsizlik Sigortası Fonu'ndan maaş alanların istihdam edilmesi halinde, işveren payının 6 ay süresince devlet tarafından ödenmesinin öngörüldüğü öğrenildi. Yaklaşık 150-200 bin kişinin istihdam edilmesini öngören İstihdam Paketi'nde 6 başlıkta istihdam karşılığı maaş ödenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*