Meral Akşener, Cumhurbaşkanı'nı uyardı

Meral Akşener, Cumhurbaşkanı'nı uyardı.14033
  • Giriş : 06.06.2009 / 06:20:00
  • Güncelleme : 06.06.2009 / 00:17:59

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü mayın tasarısı hakkında uyardı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meral Akşener, 7 Haziran Pazar günü yapılacak Akyazı Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili partisine destek vermek için bulunduğu ilçede, MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural ile esnafları ziyaret etti.

Akşener, ziyarette gazeteciler tarafından, ''Mayın tasarısının Cumhurbaşkanı tarafından meclise iade edilip edilmeyeceği'' konusunda sorulan soruya, mayın temizlenme konusunda bir yasa çıkarılmasının herkesi düşünmeye sevkettiğini belirterek, normal koşullarda bu işin hizmet alım ihalesi yoluyla yapılabileceğini söyledi.

Bu nedenle yasaya gerek olmadığını, ancak Danıştay'ın iptal kararını ortadan kaldırmak için böyle bir düzenleme yoluna gidildiğini ifade eden Akşener, şöyle konuştu:

''Kanunun içinde hizmet alım kısmı olmakla birlikte, arkasından mayınları temizleyen firmaya arazinin 44 yıllığına kiralanması konusu da yer aldı. 7'den 70'e Türkiye'de yaşayan herkesin mayınların temizlenmesi konusunda bir sorunu yok. Herkes temizlensin diyor. Sanki oluşturulan bir atmosfer mayın temizlenme işinin İsrailli bir firmaya verileceği ve arazinin de bu firma tarafından işletileceği yönünde. Başbakan'ın bu konuda asabileşmesi ve inadı, kafalarda soru işareti oluşturdu. Bu konunun Anayasa Mahkemesi'ne gitmeden sayın Cumhurbaşkanı tarafından bir kez daha görüşülmek üzere meclise iade edilmesinde fayda var.''

Mayın konusunun Türkiye kamuoyunda her görüşteki insanın vicdanında soru işareti ve yara olarak ortaya çıktığını savunan Akşener, ''Keşke böyle olmasaydı. Uzlaşarak, hizmet alım şekliyle bu halledilebilseydi'' diye konuştu.

-YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ MADDESİNİ CUMHURBAŞKANI VETO ETMELİ-

MHP TBMM Grup Başkanvekili Oktay Vural ise mayın tasarısının sakıncalı tarafını kamuoyuyla paylaştıklarını ve bu konuda toplumsal bir muhalefet ve ulusal bir duruş ortaya konulduğunu kaydetti.

Mayın tasarısı konusunda muhalefete bilgilendirme yapılmadığını belirten Vural, ''Mayın tasarısından 'yap-işlet-devret' maddesinin çıkarılması toplumun isteğidir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın, toplumun bu isteğine uygun bir şekilde, tasarının 'yap-işlet- devret' maddesini vetosunu ve meclise iade etmesini istiyoruz. Millet böyle istiyor. Cumhurbaşkanı, bir partinin siyasi isteği olan bu kanunu onaylamamalıdır. Beklenen budur'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*