Meral'den olumlu tablo

Meral'den olumlu tablo.11536
  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

TUSKON Başkanı Meral, girişimci insanlarlarla ülke dışına açılacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, kısa zamanda büyük işler başardıklarını, çalışmalarının devamının geleceğini söyledi. Meral, girişimci insanları biraraya getirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, böylece bu insanlarla ülke dışına açılacaklarını vurguladı.
Ülke çapında 7 bölgede oluşturulan federasyonların konfedarasyona dönüştürülmesiyle kurulan ve merkezi İstanbul'da bulunan Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu(TUSKON), Temmuz ayı bölge toplantısını Trabzon'da gerçekleştirdi. Zorlu Grand Otel'de gerçekleştirilen toplantıda, TUSKON'un kuruluşundan itiraben yaptığı çalışmalar ve geleceğe yönelik çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verildi.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, konferanslar, paneller düzenleyerek iş dünyasının bilgi dağarcığının gelişmesine katkıda bulunmaya çalıştıklarını belirtti. Ülke çapındaki 7 bölgeden birinin de Karadeniz olduğunu belirten Meral, "Amacımız girişimci insanları biraraya getirip önlerini açmak. Büyük anlamda kurumsallaşmayı bilmeyen ülkeler var. Kısa süre önce kurulmamıza rağmen Afrika ülkelerinden gelen çok sayıda işadamıyla geçtiğim ay biraraya geldik. Çok faydalı bir program oldu. Kurumsallaşmayı onlara öğretmek yerine biz kuralım diyoruz. Biz bu çalışmayı yaptık, draje haline getirdik. Şimdi ise alıp yutma zamanı geldi. Bu düşünceden hareketle ikinci büyük toplantımızı eylül ayında 12 Avrasya ülkesiyle İstanbul'da 2 bin işadamımızın katılımıyla gerçekleştireceğiz" dedi.

Devlete rakip olmadıklarını da ifade eden Meral, ahlaki değerlere sahip, duruşu sağlam geçmişinde yüz kızartıcı suçu bulunmayan bütün herkesle biraraya gelebileceklerini dile getirdi.

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Reis ise, zaman içinde gelişen sivil toplum kuruluşlarının, bölge ihtiyaçları doğrultusunda biraraya gelerek güçlerini birleştirdiğini ve KASİF adıyla hizmet vermeye başladığını belirtti.

Sinop'tan Rize'ye kadar 11 il ve 9 ilçe olmak üzere 20 iş hayatı derneği ve bin 500 sanayici ve işadamı üyesiyle faaliyet gösterdiklerini ifade eden Reis, "İş dünyasına ait Türkiye'nin en büyük gönüllü sivil toplum kuruluşu olan TUSKON'un kurucu üyesiyiz. Sanayici ve işadamlarımızın başta AB olmak üzere, uluslararası pazarlarda rekabet edecek bilgi ve becerilerle donatılmasına; diğer taraftan da sosyal sorumluluğumuzun gereği olarak, bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına, çoğulcu demokrasinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu da konuşmasında, bilgi ve başarı için birlikteliğin kaçınılmaz olduğunu, TUSKON'u bu birlikteliği sağladığından ötürü kutladığını söyledi.

Ortak akılda buluşup, çözüm bulmanın zamanı geldiğini belirten Canalioğlu, "Küçülen dünyada tek başına hareket etmek artık mümkün değil. Trabzon'a bakan yönüyle de problemlerin çözümünde konsensüs sağlanması gerekir. TUSKON kendini ortaya koymuş, ortak çözüm için açılım yapmış. Bu açılımdan Karadeniz de nasiplenmeli. Buralarda da bacalar tütmeli. Trabzon insanı üretkendir, gittiği yerde ön planda yer alır ama malesef bölge hakettiği yeri alamamıştır" şeklinde konuştu.

Canalioğlu, bölgenin en önemli gelir kaynaklarından biri olan fındık üreticisinin zor günler geçirdiğini hatırlatarak, "Denizimizin adı 'Karadeniz' ama yapacağımız yatırımlarla insanlarımızın bahtının kara olmaması en büyük dileğimiz. Üretken, çalışkan ve fedakar insanlarımızın artık yüzü gülmelidir" diye sözlerini tamamladı.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk ise, ekonominin kıt kaynakları en iyi değerlendirme sanatı olduğunu, TUSKON'u organizeli çalışmasından ötürü kutladığını ve bu tip organizasyonların devamlılığından yana olduklarını söyledi. Arslantürk, atılacak adımlarda kendilerine düşen görev olduğunda kaçınmadan destek vereceklerini söyledi .

Toplantıya TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk, Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) Başkanı Halil İbrahim Kalfaoğlu, KASİF Başkanı Osman Reis, KARGİD Başkanı Ekrem Kayıçıoğlu, KTÜ Rektör Danışmanı Prof. Ersan Bocutoğlu, TUSKON üyeleri ve davetliler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious