Meram Belediyesinden örnek uygulama

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Halkla ilişkiler birimi, belediyeyle vatandaş arasında köprü olmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Özellikle telefonla yapılan müracaatlarda ilginç istek ve talepler ortaya çıkıyor. ALO 153'ü arayan bir vatandaşın isteği de bir hayli ilginç: "Saat şu an 10.30. Fuar'dan saat 10'da hareket eden otobüse yetişebilir miyim?"
Kısa bir süre önce yeniden yapılanan Meram Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi, yaptığı çalışmalarla Belediye ile halk arasında köprü olmayı başardı.

Meram Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi'ne 3 ay içinde bin 500'ün üzerinde başvuru oldu. Müracaatların bin 51'i ALO 153'ü arayarak, 219'u şahsen, 154'ü dilekçe ile ve 113'ü de e-mail yoluyla gerçekleşti.

En çok şikayet, 453 adetle Zabıta Müdürlüğü'nü ilgilendiren konularla alakalı. Fen İşleri'ne 362 adet, Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne 251, İmar, Planlama ve teşekkür mahiyetli başvurular 198 adet, Park Bahçeler Müdürlüğü'ne ise 78 adet talep var.

Halkla İlişkiler birimimize gelen istek ve şikayetlerin yüzde 90'ı aynı gün çözülmekte; önem arz eden istekler ise 1 hafta içinde cevaplanmakta. Vatandaşlar belediyeleri halka daha yakın kurum olarak gördükleri için her türlü isteklerini bildirmektedirler. KOSKİ, MEDAŞ, Emniyet, Gaznet gibi kurumlar başta olmak üzere farklı kurumlarla ilgili şikayetler Belediyenin halkla ilişkiler birimini iletmektedirler. Bunların bir çoğu ilgili kurumlara yönlendirildiği gibi bazıları ise Belediye Halkla İlişkiler birimince ilgili kurumlarla irtibata geçilerek çözüme ulaştırılmakta.

Halkla İlişkiler Birimi'ne gelen ilginç olaylardan biri şöyle: Yaşlı bir vatandaş kaybolur. Bir otobüs firmasının yazıhanesinden Meram Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi'nin ALO 153 nolu servisi aranır. Olay, Zabıta Müdürlüğü'ne intikal ettirilir. Zabıta tarafından gönderilen bir araç, yaşlıyı evine kadar götürür. Tabii yaşlı amca, evinin adresini tam olarak veremediği için uzun süre bir arama sonucunda evi bulunabilir.

Meram Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi'ni ALO 153'le arayan bir vatandaşın isteği de çok ilginç: "Kalfalar Mahallesi'nde oturuyorum. Saat şu an 10.30. Fuar'dan 10'da hareket eden otobüse yetişebilir miyim?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious