Mercedes krize inat rekor kıracak

Mercedes krize inat rekor kıracak.12943
  • Giriş : 27.11.2008 / 18:13:00

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Hans Ulrich Maik,krizin kapıda olduğunu belirterek,bu sene tekrar üretim rekoru kıracaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Hans Ulrich Maik, ekonomik krizin kapıda olduğunu belirterek, ''Biz buna rağmen bu sene tekrar üretim rekoru kıracağız. Bu krizde de tünelin ucundaki ışığı görmeyi umuyoruz ve kısmen görüyoruz'' dedi.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Hans Ulrich Maik, Aksaray Valisi Sebati Buyuran, milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, İlknur İnceöz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Baydilli ile diğer bazı yöneticilerin katıldığı Mercedes Benz Özel satış Merkezi'nde özel bir program düzenleyerek, Aksaray Fabrikasının güncel durumu ile ilgili bilgi verdi.

Maik, Mercedes Benz'in 22 yıldır Aksaray'da olduğunu 1995 yılında 10 bininci aracı ürettiklerini ve ondan sonra Mercedes'in adımlarını daha büyük atmaya başladığını söyledi.

Yıllar içinde çok büyük üretim sayılarına da ulaştıklarını ancak hiçbir zaman unutmadıkları ve kendilerine büyük tecrübeler kazandıran 1994, 1999 ve 2001 krizlerini de burada yaşadıklarını ifade etti.

-''MERCEDES-BENZ HER TÜRLÜ KRİZLE BAŞA ÇIKILABİLİR DURUMDA''-

Şimdi önlerinde yeni bir kriz olduğunu vurgulayan Maik, şöyle devam etti:

''Ancak Mercedes-Benz her türlü krizle başa çıkılabilir durumda. 2008'e çok hızlı ve başarılı başladık. İlkbaharda bu fabrikada üretilen 100 bininci kamyonumuzu üretim bandından indirdik. Aksaray'daki başarılarımızın en büyüklerinden birisi de ulaştığımız kalite seviyesidir. Bugün Aksaray'da üretilen araçların kalitesi tüm dünyada kabul görmektedir. Almanya'da üretilen araçtan hiçbir farkı yoktur.''

Mercedes Benz olarak Türkiye'de 7 yıldır 9 ton ve üzeri kamyon pazarında lider olduklarını, Almanya'dan sonra Avrupa'da en fazla Mercedes Benz kamyonun satıldığı ülkenin Türkiye olduğunu belirten Maik, ''Türkiye de 9 ton ve üzeri kamyon pazarına bakıldığında 2007 yılında yüzde 36,3'lük oranla pazar lideriyiz, peşimizden gelen iki rakibimizin toplamı dahi bizim toplam pazar payımıza yetişemedi. 2007 yılında 16 bin 8 araç ürettik, şu anda 16 bin 200 araç üretimi gerçekleştirdik. 2008 yılı hedefimiz olan 17 binin üzerinde araç üretimini gerçekleştirerek yeni bir üretim rekoruna doğru gidiyoruz'' diye konuştu.

-İSTİHDAM GÜVENCE ALTINA ALINIYOR-

Ekim ayına kadar her şeyin çok güzel olduğunu ancak Ekim başından bugüne kadar derinleşen bir krizin var olduğunu ifade eden Maik, şunları kaydetti:

''Kriz kapımızda. Biz buna rağmen bu sene tekrar üretim rekor kıracağız. Bu krizde de tünelin ucundaki ışığı görmeyi umuyoruz ve kısmen görüyoruz. Biz kriz ve işçi konusunda direktörler kurulunda uzun detaylı tartışmalar yaptık, icra kurulunda da bu konuyu masaya getirdik ve ayrıntıları ile değerlendirdik. Şirketimizdeki istihdamı güvence altına almak için gereken her türlü önlemi alıyoruz. Tabii ki şirketimizin tüm bölümlerinin bu zor ekonomik ortama uyum sağlaması şarttır. Aksaray'daki fabrikamızın istikrarsız talep gelişmeleri karşısında daha fazla esneklik göstermesi gerekmektedir.''

Bazı firmaların üretimdeki daralmadan dolayı yüzlerce insanı işten çıkartmak zorunda kaldığını, bu konuda kendilerini şanslı gördüklerini anlatan Maik, ''Hoşdere otobüs fabrikamızda batı Avrupa pazarının yarattığı pazar doğrultusunda çok iyi üretim miktarları planlandı. Bu doğrultuda eleman ihtiyacı var, biz Aksaray kamyon fabrikamızdan bazı çalışanlarımızı otobüs fabrikamıza transfer ederek orada çalışmalarına imkan vereceğiz'' dedi.

Türkiye'deki 203 firmadan parça tedariki yaptıklarını, bunların Aksaray Kamyon Fabrikasında üretilen araçlarda kullanıldığını belirten Maik, Mercedes'in 7 bin değişik parçayı Türkiye'den aldığını, bunun yurt dışından alınan parça ile aynı miktarda olduğunu söyledi.

Aksaray da da değişik firmalardan parça ve hizmet alımı yaptıklarını kaydeden Maik, Aksaray'da 18 firmadan parça aldıklarını, bazı firmaların üretimlerinin yüzde 100'ünü kendileri için yaptıklarını ifade etti. Maik, ''Ben kişisel olarak hem umuyorum, hem de bekliyorum bu krizi hep beraber başarılı bir şekilde atlatacağız'' dedi.

-UZUN VADEDE YATIRIM TUTARI 75 MİLYON AVRO'YU BULACAK-

Aksaray Fabrikasında yeni devreye aldıkları Finish ve Rotüş Boyahanesinin 6 milyon avro'ya mal olduğunu 2 milyon avro'ya mal olacak yeni test ünitesinin de 2009 başında devreye alınacağını ifade eden Maik, şöyle devam etti:

''Uzun vadeli stratejilerimiz doğrultusunda Aksaray'da kapasite artışının gerektiği bir gerçek. Güncel ekonomik gelişmeler dikkate alınarak üretim kapasitesinin yılda 25 bin araca çıkarılması konusunda da uyarlamalar yapılacak. Bu uzun vadeli proje kapsamında yapılacak yatırım tutarı ise 75 milyon avro'yu bulacak. 2010 yılında biz ışığı görüyoruz 2009 yılı süresince sert mücadelemiz devam edecek, hiçbir zaman yılmayacağız. Biz bu yola başımızı koyduk yatırımlarımız da devam edecek, biz başarıya inanıyoruz.''

Program sonunda Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası Direktörü Hans Ulrich Maik, Vali Sebati Buyuran ve diğer konuklar ile Kamyon Satış Bölümünde Mercedes Benz'in otomobil modelleri ve Aksaray'da üretilen kamyonların tanıtımını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*