Merkel, 100 milyar avroluk paketin ardında

Merkel, 100 milyar avroluk paketin ardında.8687
  • Giriş : 09.01.2009 / 18:39:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümetin şirketler için hazırlamakta olduğu, 100 milyar Avro'luk ikinci ekonomik yardım paketini savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkel, pazar günü yayınlanacak ''Bild am Sonntag'' gazetesine yaptığı açıklamada, yeni yardım paketiyle sağlıklı şirketlere, gerektiği takdirde yardım edebilmek amacıyla güvence vereceklerini söyledi.

Paket için ön görülen 100 milyar Avro'nun devlet bütçesinden nakit para olarak alınmayacağını ifade eden Merkel, bu miktarın büyük bölümünün devlet güvencelerinden oluşacağını kaydetti.

Almanya Eğitim Bakanı Annette Schavan da, yeni yardım paketini eğitim alanında da yatırım yapılması için büyük bir fırsat olarak gördüğünü belirtti.

Schavan, Erfurt kentinde yaptığı açıklamada, eğitim alanında yapılacak yatırımlar için en az 7 buçuk milyar Avro ayrılmasının mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

Alman hükümeti, global ekonomik kriz nedeniyle hazırladığı ilk yardım planında, ağırlıklı olarak bankaların desteklenmesi amacıyla toplam 50 milyar Avro'luk yardım ve güvenceler öngörmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*