Merkel, ''hız kesme'' kararından memnun

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Angela Merkel'in, AB dışişleri bakanlarının Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinde ''hız kesme'' kararından memnun olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Angela Merkel'in sözcüsü Ulrich Wilheim, Brüksel'de alınan ''hız kesme'' kararının, ''Türkiye'nin Ankara Protokolü'ne ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmemesini dikkate aldığını'' söyledi ve ''AB hükümet ve devlet başkanlarının Türkiye'nin kaydedeceği ilerlemelerin gelişimini düzenli olarak incelemesi de önemlidir'' dedi.

AB Genel İşler Konseyi'nde, dışişleri bakanları düzeyinde Türkiye konusunda genel bir uzlaşmaya varıldığı ve bakanların, AB Komisyonu'nun önerisi çerçevesinde, katılım müzakerelerinde 35 başlıktan 8'inin askıya alınmasını uygun buldukları belirtilmişti.

Ankara Antlaşması'nın Ek Protokolü'nü tam olarak uygulamaya sokmadığı gerekçesiyle Ankara'ya karşı yaptırımlar konusunda uzlaşma arayan AB ülkelerinin, 8 başlığın askıya alınmasında mutabakat sağlarlarken, diğer yaptırımlar üzerinde de uzlaşma sağlandığı, katılım müzakerelerinde ''hız kesileceği'' duyurulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious