Merkel, Putin ile Kosova krizini görüştü

  • Giriş : 11.12.2007 / 13:55:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda Kosova krizini görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alman hükümet sözcüsü Ulrich Wilhelm, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, dünkü görüşmede, Kosova krizinin çözümü konusunda farklı görüşlerin olmasına rağmen, Merkel'in de, Putin'in de gerginliğin artmaması için her türlü çabanın harcanması ve gelecekte atılacak adımlar konusunda görüşülmesi konusunda mutabık kaldıklarını bildirdi.

Bilindiği gibi AB, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesine hazırlanırken, Rusya, bunun Balkanlarda ve dünyanın diğer bir çok bölgesinde bağımsızlık çabalarına neden olabileceği gerekçesiyle Kosova'nın, bağımsızlığını ilan etmesine karşı çıkıyor.

Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Jaeger de, bugün bir açıklama yaparak Zimbabve Enformasyon Bakanı Sikhanyiso Ndlovu'nun, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yönelik hakaret dolu açıklamalarını, Berlin'deki Zimbabve maslahatgüzarının nezdinde protesto ettiklerini açıkladı.

Zimbabve Büyükelçisinin Almanya'da bulunmaması nedeniyle bu ülke maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını ifade eden Jaeger, burada kendisine açık ve sert bir dille bu tür açıklamaların kabul edilemeyeceğinin bildirildiğini sözlerine ekledi.

Zimbabveli Bakan, ülkesindeki ''The Herald'' adlı gazeteye yaptığı açıklamada, Merkel ile ilgili olarak ''ırkçı'', ''faşist'' ve ''Nazilerin kalıntısı'' şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Bakan, Merkel ile ilgili olarak, ''Ya çenesini tutsun ya da defolsun. Zimbabve bir Alman kolonisi değil. Bu bir Alman Başbakanı tarafından yapılan en yüksek düzeyde ırkçılık'' şeklinde konuşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious