Merkel, Türk öğrencilerle sohbet etti

Merkel, Türk öğrencilerle sohbet etti.19849
  • Giriş : 23.04.2008 / 16:49:00

Merkel, genç kızları teknik mesleklere özendirmek amacıyla her yıl düzenlenen ve yarından itibaren 2 gün boyunca kutlanacak Kızlar Günü dolayısıyla aralarında Türklerin de bulunduğu 24 kız öğrenciyi bugün başkent Berlin'deki Başbakanlıkta kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Başbakanı Angela Merkel, kabul sırasında yaptığı konuşmada, genç kızların genelde kadınlar için klasik olan mesleklere yöneldiklerini ve mühendislik gibi teknik mesleklere fazla ilgi göstermediklerini belirterek, bunun meslekler hakkındaki bilgi yetersizliğinden kaynaklandığına inandıklarını, bu eylem günüyle kızları teknik mesleklere de özendirmek istediklerini söyledi. Merkel, genç kızlara ''Teknik meslek öğrenmek konusunda cesur olun'' çağrısında bulundu.

Berlin'deki 3 ayrı okuldan gelen kızlar arasında Tiergarten ilçesindeki Hedwig-Dohm okulundan Ahu Dilara Şekerer (15), Şirin Demir (14) ve Tuba Tunç da (17) yer aldı.

Merkel, konuşmasından sonra ''Girl's Day'' dolayısıyla Başbakanlıkta açılan bir sergiyi gezerek, burada Türk kızlarla da bir süre sohbet etti.

Şekerer ve Tunç, A.A muhabirinin, teknik bir meslek seçmek isteyip istemediklerini sorması üzerine, teknik konularla ilgilenmediklerini ve hemşire olmak istediklerini söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious