Merkel: AB'nin uyum çalışmaları ele alınmalı

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB'nin genişlemesiyle ilgili olarak bugüne kadar ihmal edilen uyum çalışmalarının ele alınması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkel, bugün Meclis'te yaptığı hükümet açıklamasında, AB'nin kuruluşunu öngören Roma Anlaşmaları'nın imzalanmasının üzerinden 50 yıl geçtikten sonra Birliğin önemli bir yol ayrımına geldiğini belirterek, “AB'nin genişlemesiyle ilgili olarak bugüne kadar ihmal edilen uyum açlışmaları ele alınmalı” şeklinde konuştu.

AB projesini daha da ileriye götürmek istediklerini, sağlanan başarılara rağmen daha yapılacak çok şey olduğunu ifade eden Merkel, özellikle gelecekte daha fazla ekonomik zarara yol açmaması için küresel ısınmaya karşı kararlı şekilde mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

Yasadışı göç ve güvenlik gibi önemli konularda ülkelerin tek başına başarılı olamayacaklarını, bunun için AB'nin geliştirilmesinin önemli olduğunu belirten Merkel, ayrıca Almanya'da önemli ekonomik gelişme sağladıklarını ve işsizliğin azalmaya başladığını, bunun da doğru yolda olduklarını gösterdiğini sözlerine ekledi.

Muhalefetteki Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Guido Westerwelle ise Merkel'in, nükleer enerjiden vazgeçip geçmeyecekleri konusuna değinmediğine işaret ederek, yenilenebilir enerjilerin üretilmesine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious