Merkel: Barışa destek olmak isterim

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Merkel, İsrail ve Filistin arasında barışın sağlanmasına Avrupa'nın yardımcı olabileceğini belirterek, "Tarafların barışa doğru yürümelerinde destek olmak isterim" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, Merkel ile Ramallah'ta yaptığı görüşmeden sonra, İsrail hükümetini, Arap barış inisiyatifine yapıcı bir yanıt vermeye çağırdı.

Merkel, 3 günlük Orta Doğu gezisinin ikinci ayağı İsrail ve Filistin'de, hem İsrailli yetkililerle görüştü, hem de Batı Şeria'da, Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi.

Sabah saatlerinde, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile kahvaltıda bir araya gelen Merkel, Yad Vaşem Soykırım Müzesini ziyaret etti; Kudüs'teki İbrani Üniversitesince kendisine verilen şeref doktorası töreninde de İsrail ve Filistinliler arasında barışın canlandırılması için Avrupa'nın yardımcı olabileceğini belirtti. Merkel, "Avrupalılar, bir çözüme zorlayabileceklerini düşünmemelidir. Bunu yapamayız ve ben de böyle olmasını istemem" dedi.

Merkel, İbrani Üniversitesinde, İran'a da 15 İngiliz askeri derhal serbest bırakması çağrısında da bulundu.

Merkel, Batı Şeria'da, Ramallah'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinde de İsrailli asker Gilad Şalit'in serbest bırakılmasını istedi.

Abbas da Riyad'ta yapılan Arap Birliği zirvesinde ulaşılan olumlu sonuçlardan sonra, Merkel ile siyasi sürecin gerçekleştirilmesine yönelik çok önemli görüşmeler yaptıklarının altını çizdi.

Abbas, İsrail hükümeti ve halkının, Arap Barış İnisiyatifine yapıcı bir yanıt vereceği umudunda olduğunu belirtti. Abbas ayrıca, İsrailli asker Gilad Şalit'in ve aynı zamanda İsrail cezaevlerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması için tüm taraflarla görüşerek çaba sarf ettiklerini yineledi.

Abbas, uluslararası toplumun Filistin halkına uyguladığı kuşatmayı kaldıracağı beklentisini de dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious