Merkel: Çok kültürlülük istiyoruz

  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'nın kültür ve mantalite açısından çok kültürlü olmasını istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkel, Konrad Adenauer Vakfı tarafından Berlin'deki Maritim otelde düzenlenen "Geleceğin Birlikte Şekillendirilmesi: Avrupa için Hristiyan Demokratlar" konulu toplantıda bir konuşma yaptı.

Merkel konuşmasında, "Avrupa'nın çok çeşitli olmasını istiyoruz. Herkesin köklerini bilmelerini, ancak farklı kültürlerin ve mantalitelerin olmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Bu nedenle hoşgörülü olunması gerektiğini, Avrupa'da hoşgörüyü tarih boyunca zor kazandıklarını belirten Merkel, şiddete ve din adına gerçekleştirilen şiddet olaylarına karşı ise hiç bir zaman hoşgörülü olmayacaklarını ifade etti.

AB içinde çıkarların birlikte temsil edilebilmesi için ortak bir anayasaya ihtiyaç olduğunu da vurgulayan Merkel, "Bir Hristiyan olarak bu anayasaya din unsurunun da dahil edilmesini isterdim. Hristiyan ve Yahudi kökene sahip Avrupa böylelikle diğer dinler ile daha iyi bir diyaloğa girebilir" dedi.

AB'nin bir "Hristiyan Kulübü" olmadığını ve ortak değerler üzerine kurulduğunu tekrarlayan Merkel, siyasi tutumlarının temelini adaletin belirlediğini sözlerine ekledi.

BARROSO

Toplantıda konuşan AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, AB'nin sorunlarının çözüm anahtarının, dillerinin, kültürlerinin ve geleneklerinin çeşitliliği olduğunu söyledi.

Barroso, yarı Almanca, yarı İngilizce yaptığı konuşmasında, küreselleşen dünyada AB'nin kendi değerlerini savunarak ekonomik gücünün yanı sıra politik güce de sahip olması gerektiğini belirtti.

Avrupa'nın çok sayıda sorunu olduğuna işaret eden Barroso, bu sorunları Avrupa'nın tek başına çözemeyeceğini, ancak Avrupa olmadan da bu sorunların zaten çözülemeyeceğini ifade etti.

AP BAŞKANI

Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering de, toplantıda yaptığı konuşmada, AB'nin ortak bir göç politikası izlemesi gerektiğini belirterek, "Akdeniz AB'ye bir duvar olmamalı. AB'ye her ülke üye olsun demiyorum, ancak komşuluk ilişkileri iyi tutulmalı. Mültecilerin Afrika'dan gelirken Akdeniz'de ölmemeleri lazım" diye konuştu.

Kültürler arası diyaloğun önemine de dikkati çeken Pöttering, kültürler arasında bir mücadelenin ortaya çıkmasını istemediklerini, bu nedenle tüm Müslüman ülkeleri ziyaret edeceğini söyledi.

Pöttering ayrıca, Rusya'dan, gazeteci Anna Politkovskaya'nın katillerini bir an önce bularak mahkeme önüne çıkartmasını istedi.

Bir Amerikan dostu olarak ABD'nin Avrupa'ya çok şey borçlu olduğunu da dile getiren Pöttering, buna rağmen Guantanamo üssünün hukuka aykırı olduğunun söylenmesi gerektiğini kaydetti.

İran'ı da nükleer programından dolayı eleştiren Pöttering, Orta Doğu'da İsrail ve Filistin devletlerinin yer aldığı 2 devletli çözümü de desteklediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious