Merkel: Dünya sorumluluklarından kaçamaz

Merkel: Dünya sorumluluklarından kaçamaz.13276
  • Giriş : 08.07.2008 / 14:51:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, sanayileşmiş ülkelerin (G-8) küresel ısınma konusundaki anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, "bundan böyle dünyanın sorumluluklarından kaçamayacağını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'nın Heiligendamm kentinde geçen yıl düzenlenen G-8 zirvesine başkanlık yapan Merkel, "Karar, Heiligendamm'a göre önemli bir ilerleme. Bu, uluslararası toplumun artık sorumluluklarından kaçamayacağını gösteriyor" dedi.

Japonya'daki G-8 zirvesinde ise 2050 yılına kadar küresel ısınmaya yol açan sera gazları emisyonunun yüzde 50 oranında azaltılması kabul edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın yakında İran'ın nükleer programı konusundaki tutumunu değerlendirmek üzere bu ülkeyi ziyaret edeceğini söyledi.

Sarkozy, G-8 ülkelerinin zirve toplantısı için bulunduğu Japonya'nın kuzeyindeki Toyako kentinde düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri (ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere) ve Almanya'dan oluşan 5 artı 1'in İranlıların mevcut teklifleriyle masa üzerinde alınan kararlar arasındaki farkı derinlemesine değerlendirmek ve görmek üzere Solana'yı İran'a gönderme girişiminin olduğunu belirtti.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi de liderlerin Zimbabve'ye BM yaptırımları uygulanması konusunda mutabık kaldığını belirtti.

Berlusconi, G-8 liderlerinin, BM Güvenlik Konseyinden Zimbabve'ye yaptırım kararı çıkmasının gerekliliği ve aciliyeti konusunda hem fikir olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*