Merkel: Gazze'de durum çok kötü

Merkel: Gazze'de durum çok kötü.12030
  • Giriş : 11.01.2009 / 16:56:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Gazze Şeridi'nde durumun çok kötü olduğunu, ancak hızlı bir şekilde ateşkes sağlanabilmesi için Hamas örgütüne yasa dışı yollardan silah sevkıyatının önlenmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Merkel, "Bild am Sonntag" gazetesine verdiği demeçte, "Gazze Şeridi'ndeki insani durum çok kötü" dedi. Merkel, bölgede bir an önce ateşkes sağlanması konusunda ABD Başkanı George Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Başkanı Mahmud Abbas, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ve çok sayıda hükümet temsilcisiyle görüştüğünü belirtti.

Merkel, "Ateşkes konusunda önemli bir şartın yerine getirilmesi gerekiyor. Sina yarımadasından Gazze Şeridi'ne uzanan tünelden silah kaçırılmasının önlenmesi lazım. Hamas'ın İsrail'e yönelik füze saldırıları durmalı. Tüm görüşmelerimde bunun için çaba harcıyorum" diye konuştu.

Almanya'nın olası bir uluslararası barış gücüne katılıp katılmayacağına dair soruya karşılık da Merkel, sorumluluklarının bilincinde olduklarını ve bunları yerine getirdiklerini ifade ederek, "Bunu 2 yıl önce Lübnan krizinin çözümünde gösterdik. Bir an önce ateşkes sağlanması için yoğun şekilde çaba harcıyorum. Diğer soruları zamanı gelince ele alırız" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de "Welt am Sonntag" gazetesine verdiği demeçte, Gazze Şeridi'nde bir an önce ateşkes sağlanabilmesi için, güvenlik konularının ve insani yardımların ön planda tutulması gereken somut bir çalışma planına ihtiyaç olduğunu savundu.

Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'in Gazze Şeridi'ne yönelik yasa dışı silah kaçakçılığını önleme konusunda sorumluluk üstlenmeye hazır olup olmadığına ilişkin soru üzerine Steinmeier, Mısır'ın bölgede çok önemli bir ülke olduğunu, sadece aktif değil, sorumluluk sahibi de bir ülke olduğunu belirterek, "Gazze'ye tünelden silah kaçakçılığı yapılması sorunu karmaşık bir sorun, bu konuda basit çözümler yok" diye konuştu.

Etkili bir sınır kontrolü yapılabilmesi için bölgeye Almanya'dan uzmanlar göndermeyi önerdiği Mübarek'in, bu teklifi memnuniyetle kabul ettiğini ifade eden Steinmeier, Hamas'ın İsrail'e sürekli şekilde füzelerle saldırmasının kabul edilemeyeceğini, ancak askeri yöntemlerle bölgede ilerleme sağlanacağına da inanmadığını kaydetti.

Bu nedenle ateşkes sağlanması için gerekli siyasi şartları yaratmaya çalıştıklarını belirten Steinmeier, "İran yönetiminin de Filistinlilerin koruyucusuymuş gibi ortaya çıkmasını çok tehlikeli bir gelişme" olarak nitelendirdi.

Steinmeier, bu nedenle de bir an önce geniş çaplı ve sürekli bir ateşkes sağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*