Merkel: "Gelişmekte olan ülkeler önemli"

Merkel:
  • Giriş : 05.02.2009 / 18:04:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelişmekte olan ülkelerin katılımı olmadan, dünyada sürekli bir şekilde ekonomik büyümenin sağlanamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelişmekte olan ülkelerin katılımı olmadan, dünyada sürekli bir şekilde ekonomik büyümenin sağlanamayacağını söyledi.

Başbakan Merkel, bugün Berlin'de Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Jose Angel Gurria, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Sekreteri Juan Somavia, Dünya Ticaret Örgütü (WTO) Genel Sekreteri Pascal Lamy, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn ve Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ile bir araya geldi.

Merkel, toplantıdan sonra düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, global ekonomik krizin aşılmasında gelişmekte olan ülkelerin unutulmamaları gerektiğini belirterek, ''ekonomik büyüme, gelişmekte olan ülkeler olmadan sürekli bir şekilde sağlanamaz'' dedi.

G-20 ülkeleriyle birlikte ekonomik büyümenin sürdürülebilirliği konusunda bir ''charta'' hazırlamak istediklerini ifade eden Merkel, ticari engellerin azaltılması konusunda hızlı bir şekilde anlaşmaya varılması çağrısında da bulundu.

Dünyada hiç bir ülkenin tek başına global ekonomik krize karşı mücadele edebilecek durumda olmadığını kaydeden Merkel, G-20 ülkeleriyle uluslararası bir ekonomik kuruluş oluşturulmasıyla ilgili olarak da görüşülebileceğini sözlerine ekledi.

Merkel ayrıca, Vatikan'ın, 2.Dünya Savaşı sırasında Yahudilere soykırım yapılmadığı şeklinde açıklamalarda bulunan İngiliz piskopos Richard Williamson'a tezlerini geri çekmesi çağrısında bulunmasını ''önemli ve iyi bir sinyal'' olarak değerlendirdi.

Merkel, kiliseler ve Yahudi cemaatlerinin yan yana uyum içinde birlikte yaşayabilmeleri için Yahudi soykırımının inkar edilmemesinin ve Yahudi düşmanlığı yapılmamasının çok önemli olduğunu söyledi.

Vatikan, Aziz 10. Pius Kardeşliği diye de adlandırılan ''Lefebvreciler'' grubuna mensup olan Williamson'a ültimatom vererek, Yahudi soykırımını inkar eden beyanatlarını geri çekmesini talep etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*