Merkel: İran'a daha fazla yaptırım kararlaştırılabilir

  • Giriş : 08.06.2007 / 18:36:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "İran'a daha fazla yaptırım kararlaştırılabilir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İran yönetiminin uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermemesi durumunda, İran'a karşı daha fazla yaptırım kararı alınabileceğini söyledi.

Merkel, Heiligendamm kentinde düzenlenen G-8 zirvesinin sonunda basın toplantısı düzenleyerek sonuç bildirgesi konusunda açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

İran'ın nükleer programıyla ilgili krize ilişkin bir soru üzerine Merkel, İran'dan Avrupa ülkelerinin sunduğu önerileri kabul etmesini beklediklerini belirterek, "İran halkı için istemesek de, İran'a daha fazla yaptırım kararlaştırılabilir" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın İsrail ile ilgili son açıklamalarını nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine de Merkel, İsrail'in yok edilmesine ilişkin bu tür açıklamaların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini tekrarlayarak, bu nedenle de İran'a tepki gösterdiklerini söyledi. Merkel, buna rağmen İran'la diplomatik çabaların sürdürüleceğini kaydetti.

-KÜRESEL ISINMA-

G-8 zirvesinin başarılı olduğunu ifade eden, polise de çabalarından dolayı teşekkür eden Merkel, küresel ısınmaya karşı mücadeleyle ilgili olarak da uzun vadeli hedeflerin belirlenmesi gerektiği konusunda görüş birliği sağladıklarını söyledi.

Merkel, "Küresel ısınmaya karşı mücadele konusunda gelişmekte olan ülkelerle sorumlulukların nasıl olacağı konusunda bazı görüş ayrılıkları var" dedi.

Ekonomik büyümeyle emisyonun azaltılmasının birlikte sağlanması gerektiğine dikkati çeken Merkel, bu konunun tüm ülkeleri ilgilendirdiğini, G-8 ülkelerinin hiç karbondioksit salmasalar bile bu sorunla ilgilenmek zorunda olduğunu söyledi.

Merkel, gelişmekte olan ülkelerle yoğun bir diyalog başlatma kararı aldıklarını, bu çerçevede ekim başında Çin'e de giderek, çeşitli uluslararası sorunlar hakkında da görüşmeler yapacağını belirtti.

-AFRİKA'YA KARŞI SORUMLULUK-

G-8 ülkelerinin Afrika'ya karşı da büyük sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Merkel, ABD'nin girişimiyle Afrika ülkelerine, salgın hastalıklara karşı mücadele edilmesi amacıyla 60 milyar dolar yardım yapılmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Darfur bölgesine yardım yapabilmek amacıyla BM çatısı altında bir barış gücü oluşturmaya çalıştıklarını ve bu konuda Afrika Birliğiyle görüşmeler içinde olduklarını kaydeden Merkel, bir soru üzerine Afrika ülkelerinin borçlarını silmeye de hazır olduklarını, bunu daha önce de yaptıklarını sözlerine ekledi.

Kosova sorunuyla ilgili olarak da farklı görüşler bulunduğunu hatırlatan Merkel, bu konuda zamanın daraldığını ve bir çözüme ihtiyaç olduğunu, müzakereleri sürdüreceklerini söyledi.

Merkel, sonbaharda da Japonya'yı ziyaret ederek, yıl sonunda G-8 dönem başkanlığını üstlenecek bu ülkenin yetkilileriyle görüşeceğini kaydetti.

G-8 zirvesinin genişletilmesi konusunda da farklı görüşler bulunduğuna işaret eden Merkel, bunu da şimdilik mümkün görmediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious