Merkel: Kötü haberlere hazırlıklı olun

Merkel: Kötü haberlere hazırlıklı olun.12030
  • Giriş : 23.11.2008 / 14:54:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, gelecek yılın en azından ilk aylarında kötü haberlere hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkel, ''Welt am Sonntag'' gazetesinde yayınlanan röportajında, ekonomik gelişmeyle ilgili tahmin yapmanın mevcut şartlar altında çok zor olduğuna işaret ederek, ''Gelecek yılın en azından ilk aylarında kötü haberler alacağımızı hesaba katmak zorundayız. Bu nedenle 2010 yılından itibaren her şeyin daha iyiye gitmesi için vatandaşlarla şirketler arasında bir köprü kuruyoruz'' şeklinde konuştu.

Global krizin, yıllardan bu yana yapılan hatalardan kaynaklandığını belirten Merkel, kriz döneminde insanların akılcı ve sorumlu tutumlarının ve medyanın konuları abartmadan aktarmasının, kendilerinin de hızlı bir şekilde önlem almalarının çok olumlu olduğunu ifade etti.

Mali krizin otomotiv sanayi dışında diğer sektörlere de yayılmasını önlemek amacıyla gelecek yılın bütçesinde yeni kredi alımını da 18,5 milyar avroya yükselttiklerini hatırlatan Merkel, Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) kurultayında da vergilerin düşürülmesini öngören bir karar tasarısını kabul edeceklerini kaydetti.

Merkel, Alman otomotiv sanayinin 10 yıl içinde nasıl olacağının sorulması üzerine de, daha az yakıt tüketen, elektrik ve hidrojenle çalışan otomobillerin daha da geliştirileceğini, ancak bir anda lüks otomobillerin piyasadan kalkacağını düşünmenin yanlış olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*