Merkel Ortadoğu turuna çıkıyor

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün Ortadoğu ülkelerini kapsayan ziyaretine başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alman hükümetinin sözcü yardımcısı Thomas Steg, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, Merkel'in 31 Mart Cumartesi günü Ürdün Kralı Abdullah ile Akabe kentindeki yazlık kraliyet sarayında görüşeceğini bildirdi.

Merkel'in 1 Nisan Pazar günü de Tel Aviv kentinde İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile görüşeceğini belirten Steg, Merkel'in daha sonra Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geleceğini ifade etti.

Steg, Merkel'in 2 Nisan Pazartesi günü de Beyrut'ta Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile görüşeceğini, daha sonra Lübnan açıklarında görev yapan bir Alman savaş gemisini ziyaret edeceğini kaydetti.

Berlin'den İngiltere'ye destek

Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü de İran'ın Berlin Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını doğrulayarak, kendisinden, İran yönetiminin, tutuklanan İngiliz vatandaşlarını serbest bırakmasını istediklerini belirtti.

Sözcü, bu kişilerin konsolosluk görevlileriyle görüşmelerine izin verilmesini de talep ettiklerini bildirdi.

Sözcü ayrıca, 30 ve 31 Mart'ta Bremen kentinde yapılacak AB ülkeleri dışişleri bakanları gayriresmi toplantısında, Ortadoğu sorunu, Kosova'daki gelişmeler ve AB'nin komşuluk politikasının yanı sıra Sudan ve Zimbabve'deki gelişmelerin ele alınacağını ifade etti.

Sözcü, Zimbabve'deki muhalefet liderinin yeniden tutuklanmasını, kendisine ve taraftarlarına işkence yapılmasını da kınadıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious