Merkel ve Sarkozy intikam peşinde

Merkel ve Sarkozy intikam peşinde.13582
  • Giriş : 22.04.2009 / 09:08:00

Türkiye'nin müstakbel Avrupa Birliği üyeliğine şiddetle karşı çıkan Fransa ve Almanya, NATO'da Ankara'ya sıkıntı çıkarmaya başladı. 'Rasmussen'in intikamını alma peşindeler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Selçuk Gültaşlı'nın haberi

Türkiye'nin müstakbel Avrupa Birliği üyeliğine şiddetle karşı çıkan Fransa ve Almanya, NATO'da Ankara'ya sıkıntı çıkarmaya başladı. Fransa-Almanya ikilisi, 3-4 Nisan'da Almanya'nın Kehl ile Fransa'nın Strasbourg şehirlerinde tertip edilen NATO Zirvesi sırasında kendilerine danışılmadığı için Türkiye'ye ihdas edilmesi planlanan NATO genel sekreter yardımcılığı makamının oluşturulmasına itiraz ediyor.

NATO kaynakları, ikilinin itirazlarını sürdürmeleri durumunda ABD'nin söz verdiği gibi devreye girmesi gerektiğine işaret ediyor. Türkiye, eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in genel sekreterliğe getirilmesine NATO genel sekreter yardımcılıklarından birinin kendisine ihdas edilmesi şartı ile olur vermişti. Fransa ve Almanya, itirazlarına ekonomik krizi sebep gösteriyor.

Zaman'a konuşan NATO kaynakları Türkiye'ye ihdas edileceği duyurulan genel sekreter yardımcılığı konusunda sorun çıkma potansiyeline işaret ederken, ABD'nin ve yeni genel sekreter Rasmussen'in tavırlarının önemli olacağını ifade ediyor. Fransa ve Almanya'nın kendileri ile istişare edilmeden Türkiye'ye genel sekreter yardımcılığı verildiğini bahane ederek sorun çıkarmaya eğilimli göründüklerini teyit eden kaynaklar, bu durumda NATO Zirvesi'nde alınan kararlara kefil olan ABD Başkanı Barack Obama'nın devreye girmesi gerektiğine dikkat çekiyor. NATO Zirvesi sırasında Fransa ve Almanya'nın diplomatik nezaket kurallarını çiğneyerek Türkiye'ye baskı yapmaları üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Merkel ve Sarkozy ile görüşmeyi reddetmiş ve sorunu Amerika Başkanı Barack Obama ile çözmüştü.

VERİLEN SÖZLERE NE OLDU?

Türkiye'ye ihdas edilen yeni genel sekreter yardımcılığının NATO Konseyi kararı ile gerçekleşmesi gerekiyor. 28 üyeli NATO'da herhangi bir ülkenin itiraz etmesi üzerine kararlar alınamıyor. NATO yetkilileri, yeni Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen'in de "ahde vefalı" davranması ve yeni genel sekreter yardımcılığını ihdas etmesi gerektiğini vurguluyor. Meselenin krize dönüşüp dönüşmeyeceği Rasmussen'in vazifeye başlayacağı 1 Ağustos tarihinden sonra belli olacak.

NATO Zirvesi'nin ardından Türkiye'ye NATO genel sekreter yardımcılıklarından birinin ihdas edileceği, Rasmussen'in karikatür krizi için özür dileyeceği ve Roj TV'nin kapanacağı kamuoyuna açıklanmıştı. Zirve'nin hemen ardından İstanbul'a gelen Rasmussen özür dilememiş, Roj TV konusunda da topu Danimarka yargısına atmıştı

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*