Merkel zayıf bir lider!

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, iktidardaki "Büyük Koalisyon"daki problemlerin kaynağı olarak Başbakan Angela Merkel'in zayıf liderliğini gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık koltuğunu bıraktıktan sonra ilk kez konuşan Schröder, sorunlara rağmen Muhafazakarlar ile Sosyal Demokratların kurduğu "Büyük Koalisyon"un 2009 seçimlerine kadar görevde kalmasını beklediğini söyledi.

Schröder koalisyondaki sorunlara ilişkin olarak, "Ortada liderlik eksikliği var." dedi. Der Spiegel'e konuşan Schröder, "Bu (Merkel'in partisi) CDU içinde büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor."

Schröder'in bu açıklamalarına CDU cevap vermekte gecikmedi. CDU'nun meclis lideri Volker Kauder, "Halefine saldırarak dolaylı olarak kendi partisini de eleştirmek Schröder'in seçimleri kaybetmeyi hala hazmedemediğini gösteriyor." dedi.

Alman dergisine konuşan Schröder, "CDU'da varolan problem Sosyal Demokratlarla vardıkları anlaşma Sosyal Demokratların programının biraz ılımlı versiyonu. Bu da Muhafazakarların bir kısmını rahatsız ediyor. CDU taraftarlarını asıl rahatsız eden liderlerinin herşeyin lideri olarak görmeleri. Aslında tersi doğru." dedi.

Eski Başbakan Schröder, Merkel'in dış politikasını da eleştirdi. Merkel'in ABD ile yakın ilişkiler içinde olmasını eleştiren Schröder, halefinin Çin'in insan haklarını karnesini eleştirmesine ilişkin olarak, "Bu Çin'i çok etkilemiştir!" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious