Merkel'den misafir işçilere destek

Merkel'den misafir işçilere destek.13276
  • Giriş : 26.01.2009 / 18:17:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel, çalışmak için gelen ''misafir işçilerin'' (Gastarbeiter) Almanya'ya zenginlik kattıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkel, Almanya'nın başkenti Berlin'de Göç ve Uyum Bakanlığıyla Mercator Vakfı ve Vodafone Vakfı tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Uyum Sempozyumunda yaptığı konuşmada, ''İşçiler çağırdık, insanlar geldi. Bunu Max Frisch yazdı. Ben de şunu ekliyorum: Misafir işçiler Almanya'ya zenginlik kattı. Almanlarla birlikte ülkemizde yaşadılar ve ülkemiz için çalıştılar'' dedi.

Almanya'ya gelen ilk kuşak misafir işçileri başbakanlığa davet ederek, teşekkür ettiklerini hatırlatan Merkel, insanların bu davete çok sevindiklerini belirtti.

Almanya'ya gelen misafir işçilerin önceleri ülkelerine dönmelerinin beklendiğini ifade eden Merkel, başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) de bunu önceleri bu şekilde değerlendirdiğini, ancak daha sonra bu insanların ülkede kalıcı olduklarının anlaşıldığını kaydetti.

Uyum konusunda çok sayıda adım atıldığını belirten Merkel, ancak her sorunun çözüldüğünü söylemenin de yanlış olacağını, göç konusundaki olumsuz araştırmaların teşvik olarak algılanması gerektiğini ifade etti.

Almanya'nın göçmenlerdeki potansiyeli kaybetmemesi gerektiğini, bu potansiyeli ortaya çıkartmanın herkesin çıkarına olduğunu söyleyen Merkel, genç kuşaklara bakıldığında Almanya'da 6 yaşından küçük her 3 çocuktan birinin göçmen kökenli olduğuna dikkati çekti.

Merkel, bu çocuklara iyi bir gelecek hazırlamak istediklerini, demografik değişim yaşayacak Almanya'nın göçmen çocuklara eşit şans, eşit perspektifler ve eşit olanaklar sunması gerektiğini, göçmen çocukların daha az yaratıcı, daha az zeki ve daha az çalışkan olmadıklarını kaydetti.

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer de yaptığı konuşmada, eğitimde 2012 yılına kadar göçmen kökenli çocukların seviyelerini Alman çocukların seviyesine ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Almanya'da çok sayıda göçmenin iş yeri açtığını ve başarılı olduğunu ifade eden Böhmer, iş hayatına atılan göçmenlerin başarılı olduklarını ve kendilerine tüm kapıların açık olduğunu, göçmenlerin iş hayatına atılabilmesi için de eğitimin önemli olduğunu bildirdi.

Yaklaşık 500 bin yabancının Almanya'da kabul edilmeyen diplomalara sahip olduğunu ve bu insanların vasıflı insanlar olduklarını belirten Böhmer, ''Bu, kaynakların boşa harcanmasıdır. Bu durumun değişmesi için çaba harcayacağım'' dedi.

Demografik gelişme ve en iyi beyinler için küresel rekabet içinde olduklarını ifade eden Böhmer, özellikle kriz dönemlerinde ekonomik ve toplumsal politikaların birlikte yapılması gerektiğini, kriz dönemlerinde göçmenlerin daha fazla etkilendiklerini ve bu dönemde uyum konusunun da özellikle ele alınması gerektiğini belirtti.

Böhmer, uyum konusunda ABD Başkanı Barack Obama'yı örnek göstererek, ''Çeşitlilik bir şanstır. Amerikan rüyası, bizim de rüyamız olmalıdır'' diye konuştu.

Toplantıya katılan eski Meclis Başkanı Rita Süssmuth da göçmenler konusunda geçen yıllarda önemli gelişmeler sağlandığını ve Türk göçmenlerin büyük bölümünün başarılı olduğunu belirterek, bu insanlara sadece demografik, sağlık ve vasıflı eleman açısından değil, bilimsel alanda da ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Sempozyuma Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*