Merkel'den tarihi itiraf: "Rumları AB'ye almamalıydık"

  • Giriş : 06.07.2007 / 13:19:00
  • Güncelleme : 06.07.2007 / 13:32:40

Almanya Başbakanı Merkel, Rumların tutumundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Başbakanı Merkel, Rumların tutumundan duyduğu rahatsızlığı Alman Parlamentosu’nun bir toplantısında dile getirdi ve "Sorunlu bir ülkenin AB üyesi olmaması gerekiyordu" dedi.

Angela Merkel, sorunlarını çözmemiş bir Kıbrıs’ın AB üyesi olmasının hata olduğu görüşünü dile getirdi. Önceki gün Federal Parlamentosu’nun bir komisyon toplantısında Türk kökenli milletvekili Profesör Hakkı Keskin’in Türkiye ve Kıbrıs konusundaki sorularını yanıtlayan Merkel, Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı sırasında Kıbrıs konusunda herhangi bir ilerleme sağlanamadığını belirtti. "Maalesef, hem Rumlar, hem de Türkiye bu konuda kendi çizgilerini aynen korudular" diyen Merkel sözlerine şöyle devam etti: "Ancak bu görüşmeler, bundan sonra kendi iç sorunlarını çözmemiş hiçbir ülkenin AB üyeliğine alınmaması gerektiğini bize açıkça göstermiştir. Aksi taktirde Kıbrıs örneğinde görüldüğü gibi, üye olan ülke çözüm getirebilecek gelişmeleri engelleyebilmektedir".

Hakkı Keskin’in Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin tutumunu gündeme getirip sorduğu soruyu ise Merkel, "Müzakereler sürüyor" diyerek yanıtladı. Merkel, Sarkozy’nin tavrını ve savunduğu görüşleri bildiğini, böyle bir tartışma sonucunun ne olacağını bilmediğini belirtti ve "Bizim başkanlık dönemimizde Türkiye ile iki yeni müzakere konu başlığı görüşmeye açılmıştır. Ve Türkiye ile ucu açık üyelik görüşmeleri devam etmektedir" dedi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu temsilcisi Olli Rehn de Berlin’de yaptığı bir konuşmada, Alman döneminde Türkiye ile üyelik müzakerelerinde ilerlemenin sağlanmasından dolayı memnun olduğunu söyledi. Rehn "Türkiye ile AB müzakerelerinde ilerlemek nihai hedef kadar önemlidir" ifadesini kullandı.

Sadece tutarlı adımlarla nihai hedefe ulaşılabileceğini de belirten Rehn, terörizm ve köktendincilik kontrol altına alınırken ılımlı ve demokratik Müslümanlar ile köprülerin oluşturulması gereğine işaret etti. Rehn, "AB’nin Türkiye ile olan ilişkisi, bizim Müslüman dünyası ile bağları güçlendirmek için değerli bir yoldur" dedi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious