'Merkel'i, Chirac vazgeçirdi'

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

İngiliz The Financial Times gazete, Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye'ye karşı tavrın sertleşmesi yönünde isteğinden Fransa Cumhurbaşkanı Chirac'in iknası ile vazgeçtiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

"Yaşlanan Çift" adlı başlıkta bir yorum yazısına yer veren gazete, "Fransa-Almanya ilişkileri eskisi gibi değil. Chirac ve Merkel'in dün yaptığı görüşme mükemmeldi ancak Helmut Kohl ile François Mitterrand görüşmelerindeki şevk eksikti." yorumuna yer verdi.

Almanya'da Doğu ile Batı'nın birleşmesinden sonra ulusal çıkarlarının daha da farkına vardığı yazılan gazetede, "İki taraf ortak bir zemin bulmak için daha fazla çalışmalı. Genişleyen AB'de Fransız-Alman itici ikili ilişkilerde önemli. Ancak bu ilişki ilerleme için artık yeterli değil. İki hükümetin farklı görüşlere sahip oldukları konularda bir uzlaşma sağlaması da çok önemli. Ancak herhangi bir konu üzerinde aynı tarafta olduklarını açıklarlarsa, bu tutum diğer Avrupa Birliği ülkelerinin aklına bir 'komplo' fikrini düşürüyor. Dün yapılan gayri resmi görüşme yeni AB gerçeklerinin bir yansımasıydı. Polonya liderinin de katıldığı üçlü bir görüşme oldu. Bu görüşmeye Polonya liderinin varlığı olumlu yansıdı." dedi.

Gazete, dünkü görüşmedeki en tartışmalı konunun Türkiye'nin AB üyeliğini olduğunu yazdı. Dünkü görüşmelerde Ankara'nın limanlarını Rumlara açması bir mühlet verilmesinin beklendiğini ancak bunun olmadığını belirten Financial Times, "Chirac, Merkel'i ikna etmişe benziyor." dedi.

Gazete, "Fransız-Alman birlikteliğinde inişler ve çıkışlar oldu. Sorunlar Almanya'nın 'Avrupa öncelikli gelir' anlayışı nedeniyle kurtarıldı. Ancak birleşmeden sonra bu artık çok gerçek değil. Ayrıca artık AB'de karmaşıklaştı. Bütün kararlar, farklı ittifaklara bağlı oluyor. İki motorlu sistem artık çalışmıyor. Fransa-Almanya İngiltere ile birlikte İran ile müzakerelere devam ediyor. Bu sistem iyi çalışıyor. Ancak genişleyen AB farklı durumlarda farklı ittifaklara ihtiyaç duyuyor. Genişleyen Avrupa Türkiye'ye de kucak açılmalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious