Merkel'in partisinde istikamet kavgası

Merkel'in partisinde istikamet kavgası.11806
  • Giriş : 01.02.2008 / 16:50:00

Almanya'da Başbakan Angela Merkel'in partisinde kafalar karışık. 27 Ocak'ta yapılan Hessen seçimlerinde eyaletin CDU'lu Başbakanı Roland Koch'un yabancılara yönelik sert açıklamaları ve bu nedenle 12 puanlık oy kaybı parti içinde taşları yerinden oynattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Koch'un Hessen seçimlerinde yürüttüğü yabancı karşıtı kampanyanın partinin imajına zarar verdiğini söyleyenlerin sayısı artmaya başladı. 24 Şubat'ta yapılacak Hamburg eyalet seçimlerinde de oy kaybına uğramak istemeyen CDU içinde tam bir kimlik bunalımı hakim.

Koch'un seçim kampanyasının büyük oy kaybına neden olmasından sonra bu tür kampanyaların terk edilmesi ve daha ılımlı bir siyaset uygulanması gerektiğini savunanlarla, sert tedbirlerle entegrasyon isteyenler arasında partinin hangi istikamete gideceği yönünde tartışmalar sürüyor.

Konuyu değerlendiren CDU uzmanı Gerd Langgurth, pati içinde özellikle yabancılar ve entegrasyon konularında çok farkı görüşlerin dile getirildiğini söyledi. Languth, Koch'un seçim yenilgisinin hemen ardından parti kurmaylarının paniğe kapıldığına dikkat çekti. Çarşamba günü, başını Hamburg Başbakanı Ole von Beust'un çektiği partinin önde gelen 17 isminin haftalık Die Zeit gazetesinde açık bir mektup yayınlayarak "yabancılar ve entegrasyon" konusunun "seçim malzemesi yapılmaması" yönündeki açıklamalarını hatırlatan CDU uzmanı, bu mektuba karşı Başbakan Angela Merkel'den herhangi bir eleştiri gelmemesini anlamlı buldu. CDU uzmanı Gerd Langguth, ardından göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Mari Böhmer'in Berlin'de göçmen dernek temsilcileriyle bir araya gelmelerine ve CDU'ya yakınlığıyla tanınan Konrad Adenauer Vakfı'nın Koch'u sert şekilde eleştiren raporuna da dikkat çekerek, partinin kurmaylarının bir taraftan imaj düzeltme kaygısında olduklarına, diğer taraftan ise Koch üzerinden partinin eleştirilmesine karşı çıktıklarına vurgu yaptı. Langguth, parti içinde entegrasyon ve yabancılar konusunda tam bir kafa karışıklığı olduğunu da sözlerine ekledi.

Hessen seçimleri öncesinde Başbakan Angela Merkel'in, Koch'un açıklamaları konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığını öne süren CDU uzmanı, "Merkel'e bu konuda detaylı bilgi verilmedi. Ancak Merkel yine de seçim taktiği olarak Koch'un arkasında durmalıydı. Merkel'e parti içinde görüş ayrılığının ortaya çıkmasının CDU'ya oy kaybettireceği yönünde görüşler aktarıldı" yorumunu yaptı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious