Merkel'den Erdoğan'a davet yok

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Erdoğan, AB’yi kuran Roma Antlaşmasının 50. yıldönümü dolayısıyla hafta sonunda Berlin’de düzenlenecek etkinlikler ve gayri resmi AB Zirvesine davet edilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Halbuki Erdoğan, üyelik müzakerelerinin henüz başlamadığı 29 Ekim 2004 tarihinde Roma’da gerçekleşen Avrupa Anayasası imza törenine katılarak imza atmıştı.

Avrupa Ekonomik Topluluğunu oluşturan 25 Mart 1957 tarihli Roma Antlaşması’nın 50. yıldönümü, Berlin’de görkemli etkinlikler ile kutlanacak. AB Dönem Başkanı Almanya’nın ev sahipliğini yapacağı etkinliklere AB liderleri de katılacak. Bu çerçevede 24-25 Mart tarihlerinde Berlin’de gayri resmi bir AB Zirvesi düzenlenecek. Zirve sonunda 27 AB ülkesi liderinin imzasını taşıyan bir siyasi deklarasyon da yayınlanacak. Berlin Deklarasyonu’nda AB’nin entegrasyon yönündeki başarıları ile birliğin ortak değerleri de vurgulanacak.

Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin etkinliklerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı davet etmedi. Oysa, üyelik müzakerelerinin henüz başlamadığı 29 Ekim 2004 tarihinde Roma’da Avrupa Anayasası imza töreninde Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül hazır bulunmuşlardı. Dahası da Erdoğan, diğer iki aday Bulgaristan ve Romanya liderleri ile birlikte Avrupa Anayasası’na imza da atmıştı. Bu arada, Erdoğan, törenin Cumhuriyet Bayramının kutlandığı 29 Ekim’e denk düşmesine karşın Roma’daki törende hazır bulunmaya yeğlemişti.

Angela Merkel’in ise, 2004 yılının ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığını yürüten İtalya’nın döneminin Başbakanı Silvio Berlusconi’nin Türkiye ve diğer aday ülkelerine yönelik hassasiyetini gösteremediğine dikkat çekiliyor.

BERLİN’E SORULDU

Türk hükümetinin ise, gayri resmi bir biçimde Türkiye’nin davet edilip edilmediğini Berlin’e sorduğu öğrenildi. Ancak Ankara bu konuda bir açıklama yapmayarak sessiz kaldı. Dışişleri kaynakları da, adayların davet edilip edilmemesinin AB’nin inisiyatifinde olduğunu söylemekle yetindi.

Alman diplomatik kaynakları ise, Erdoğan’ın davet edilmediğini doğrularken "Hiçbir aday davet edilmedi. Çünkü bu, AB ülkelerinin, topluluğun kurulmasından bu yana geçen 50 yılda gerçekleşenleri değerlendireceği bir andır. Türkiye ile ortak çıkarlarımızı konuşmak için birçok fırsat olacak" şeklinde konuştular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious