Merkez, faizi yerinde saydırdı

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Para Politikası Kurulu, ekim ayı Enflasyon Raporunda ortaya konulan görünümle uyumlu olduğu değerlendirmesini yaptı, faiz oranlarını değiştirmedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Para Politikası Kurulu, yılın son toplantısında, son dönemde açıklanan verilerin ekim ayı Enflasyon Raporunda ortaya konulan görünümle uyumlu olduğu değerlendirmesini yaparak faiz oranlarını değiştirmedi.
-Kurul, bu toplantısıyla 2006 yılındaki toplantılarını tamamlamış oldu. 2006 yılında 0.25'lik faiz indirimi ve toplam 4.25'lik de faiz artırımı yapıldı. Böylelikle yıl toplam 4 puanlık faiz artırımıyla tamamlanmış oldu.

Merkez Bankası, yılın son toplantısında son dönemde açıklanan verilerin Enflasyon Raporunda ortaya konulan görünümle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirmesini yaparak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi.

Para Politikası Kurulu'nun, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz başkanlığında yaptığı ve Erdem Başçı, Burhan Göklemez, İbrahim Turhan ve Mehmet Yörükoğlu'nun katıldığı toplantısında Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanan kısa vadeli faiz oranlarının sabit tutulması kararı alındı.

FAİZ ORANLARI

Buna göre Merkez Bankası'nın gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17.50, borç verme faiz oranı ise yüzde 22.50 olarak uygulanmaya devam edilecek. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–16.30 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 13.50, borç verme faiz oranı yüzde 25.50, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanının faiz oranı yüzde 21.50 olarak uygulanacak.

"VERİLER GÖRÜNÜMLE UYUMLU"

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, Para Politikası Kurulu'nun, son dönemde açıklanan verilerin ekim ayı Enflasyon Raporu’nda ortaya konulan görünümle büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirmesini yaptığı kaydedildi. Toplam talepte öngörülen yavaşlamanın sürdüğü kaydedilen açıklamada, özel kesim talebine ilişkin göstergeler belirgin bir yavaşlamaya işaret ederken, dış talebin göreli olarak gücünü koruduğuna dikkat çekildi.

Bununla birlikte, orta vadeli enflasyon beklentilerinin henüz hedeflerle uyumlu olmaması ve hizmet fiyat enflasyonuna ilişkin risklerle küresel ekonomideki belirsizliklerin para politikasındaki sıkı duruşu sürdürmeyi gerektirdiği kaydedilen açıklamada, "Ayrıca, işlenmemiş gıda fiyatlarına ilişkin belirsizliklerin devam ettiği not edilmiştir" denildi.

Bu gelişmeler ışığında Kurul'un orta vadede enflasyon hedefine ulaşılması için temkinli duruşun devam etmesinin gerektiği değerlendirmesini yaptığı ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Haziran ayından itibaren gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileri yakından takip edilmektedir. Bunun yanında yapısal reform sürecindeki gelişmelerin, gelirler politikasındaki ayarlamaların ve kamu kesimi faiz dışı harcamalarının enflasyon ve enflasyon beklentileri üzerindeki olası yansımaları da dikkatle değerlendirilmektedir. Merkez Bankası, orta vadeli enflasyon görünümünü olumsuz yönde etkileyecek gelişmelerin gözlenmesi halinde parasal sıkılaştırmaya gitmekten kaçınmayacaktır.

Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni veri ve haberin, Para Politikası Kurulu’nun geleceğe yönelik duruşunu tekrar gözden geçirmesine neden olacağı önemle vurgulanmalıdır."

YILI 4 PUANLIK ARTIŞLA TAMAMLADI

Para Politikası Kurulu yıla 13.50'lik faiz oranıyla başlamıştı. Ocak, şubat ve mart aylarında faiz oranlarında değişiklik yapmayan Kurul, nisandaki toplantısında gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 13.25'e indirmişti. Mayıs ve haziran aylarında yaşanan dalgalanmaların ardından mayıs ayındaki olağan toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmayan Para Politikası Kurulu 7 ve 25 Haziran'da yaptığı iki ayrı olağanüstü toplantıda toplam 4 puanlık, temmuzdaki toplantısında da 0.25 puanlık artırımla faiz oranını yüzde 17.50'ye çıkarmıştı.
Kurul ardından yaptığı son beş toplantıda ise faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı. Yıla 0.25 puanlık faiz indirimiyle başlayan Kurul, toplam 4.25 puanlık faiz artırımında bulundu ve yılı net 4 puanlık artırımla tamamlamış oldu.

Para Politikası Kurulunun 2006 Yılındaki Faiz Kararları

Faiz Kararı Faiz Oranı

23 Ocak Değişiklik yapılmadı 13.50

23 Şubat Değişiklik yapılmadı 13.50

23 Mart Değişiklik yapılmadı 13.50

27 Nisan -0.25 13.25

25 Mayıs Değişiklik yapılmadı 13.25

7 Haziran +1.75 15.00

20 Haziran Değişiklik yapılmadı 15.00

25 Haziran +2.25 17.25

20 Temmuz +0.25 17.50

24 Ağustos Değişiklik yapılmadı 17.50

26 Eylül Değişiklik yapılmadı 17.50

19 Ekim Değişiklik yapılmadı 17.50

23 Kasım Değişiklik yapılmadı 17.50

21 Aralık Değişiklik yapılmadı 17.50

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious