Merkez bankamıza sahip çıkalım!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Süreyya Serdengeçti, Merkez Bankası'nın Türkiye'de hala iyi anlaşılamadığını belirterek, ''Merkez Bankamızı yalnız bırakmayalım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Serdengeçti, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Müteahhitler Birliği'nin dün akşam Ankara Sheraton Oteli'nde ortaklaşa düzenlediği ''Güncel Ekonomik ve Siyasal Gelişmeler'' konulu yemekli toplantıda bir sunum yaparak, son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeleri ve Merkez Bankası'na karşı yapılan eleştirileri değerlendirdi.

Türkiye'de son dönemde bir ''çalkantı'' yaşandığını fakat bunun bazı çevreler tarafından ''ekonomik kriz'' olarak yorumlandığını anlatan Serdengeçti, ekonomik kriz ve çalkantının çok farklı kavramlar olduğunu, Türkiye'nin son gördüğü ekonomik krizin 2001 yılında olduğunu, bu yıldan sonra ise dalgalı kur rejimine geçilmesinden itibaren 7 çalkantı yaşandığını söyledi.

Serdengeçti, ''kur ve faizler yukarı gidiyorsa'' bir çalkantıdan söz etmenin mümkün olduğunu vurguladı. Döviz kurunun politika aracı olmadığını ve bunun artık bu şekilde sindirilmesi gerektiğini ifade eden Serdengeçti, hiçbir kur rejiminin ekonomide tüm sorunların çözümü olmadığını, böyle bir sihirli formülün bulunmadığını kaydetti.


Serdengeçti, ''Politikalarınız doğru yönde gitmiyorsa, hangi kur rejimini uygularsanız uygulayın aradığınız istikrarı bulamazsınız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious