Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, Financial Times'a konuştu

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, Financial Times'a konuştu.13101
  • Giriş : 19.02.2008 / 12:59:00

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, İngiltere'de yayımlanan günlük ekonomi gazetesi Financial Times'a yaptığı açıklamada, doğru ekonomik politikaların uygulanmasına devam edildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bazı hedeflerin yerine getirilememiş olmasının, sürecin ortasında yön değiştirmekten daha iyi olduğunu belirten Yılmaz, böyle bir yön değiştirmenin gelecekteki para politikasını riske sokacağını düşündüklerini bildirdi.

"Aklı başında hiçbir merkez bankası koyduğu hedefi kaçırmaktan mutluluk duymaz'' diyen Yılmaz, bunun bir merkez bankası için ciddi bir kredibilite sorunu oluşturduğunu söyledi.

2006 başında başlatılan resmi enflasyon hedefi uygulamasının ardından o yıl ve 2007 yılında enflasyonun hedefin üstünde gerçekleştiğine dikkat çekilen haberde, Yılmaz'ın bir hedef konulup bunun yerine getirilememesinin bir kredibilite sorunu oluşturduğu, ancak bir hedef konulup onun tamamen değiştirilmesinin de benzer bir soruna yol açacağına dair görüşüne de yer verildi.

Gazete, Yılmaz'ın Merkez Bankasının tutum değişikliği içine girmesinin, halkın, Banka'nın enflasyonun yüzde 68,5'lardan yüzde 10'un altına düşürülmesi yolundaki başarısını algılama biçimini olumsuz etkileyeceğine dair görüşüne de yer verildi. Başkan'ın "Böyle bir durumda para politikasına uzun vadeli bir zarar verecektir'' şeklindeki sözleri de haberde yer aldı.

Gazete kendisinin atanma biçiminin Merkez Bankasının özerkliğini tartışmalı hale getirdiğine dair piyasada bazı dedikodular yapıldığı yolundaki hatırlatmalar üzerine Yılmaz'ın, Bakanlarla iyi ilişkiler içinde olduğu, ancak aynı zamanda Bankanın da güçlü, özerk ve bağımsızlığından emin bir tutum içinde bulunduğuna dair sözlerine yer verdi.

Yılmaz'ın göreve gelmesinden bu yana boş olan, 7 üyeli Para Politikası Kurulunun boş olan iki üyeliğinin en kısa zamanda doldurulacağı yolundaki açıklamasına da yer verilen haberde, Yılmaz'ın Bankanın İstanbul'a taşınması fikrini prensip olarak desteklediği kaydedildi. Yılmaz'ın bazı yasal düzenlemelerin tamamlanmasının İstanbul'a yapacağı katkının, Bankayı İstanbul'a taşımaktan fazla olacağına inandığı da bildirildi.

Aynı sayfada yer alan bir başka röportaj analizde de her Merkez Bankası Başkanı'nın piyasa tarafından test edildiği, ancak Yılmaz'ın örneğinde bu durumun biraz daha ağır gerçekleştiği savunulurken, Yılmaz'ın da bununla ilgili olarak "Benim durumumda bu normalden biraz daha uzun sürdü, olan-bitenlerle ilgili olarak yatırımcıların kafasında bazı kaygı ve kuşkular vardı. Bu normal ve kabul edilebilir bir şey'' dediği bildirildi.

ABD'de yaşanan kredi krizinin ardından uluslararası ekonomik iklimin bozulmaya devam ettiğine dikkat çekilen FT'nin haberinde, Yılmaz'ın bu durumun Türkiye üzerindeki etkisinin şu ana kadar çok önemli olmadığını söylediği kaydedildi.

Yılmaz'ın Türkiye'yi asıl en çok ticaret yaptığı Avrupa ülkelerinde yaşanan sıkıntılar ve ayrıca yabancı yatırımcıların başka yerlerdeki kayıplarını kapatmak için Türkiye'deki varlıklarından yaptıkları satışların etkileyebileceğine dair uyarısına da yer verilen haberde, Yılmaz'ın hükümeti de reform sürecinin yeniden hızlanmasının sağlanması yolunda uyardığı kaydedildi.

Gazete Yılmaz'ın IMF anlaşmasının sona ermesi halinde yapılması gerekenler hakkında söylediği ‘'Türkiye şu ana kadar davrandığı gibi davranmayı sürdürecek. Anahtar budur. Eğer uluslararası kamuoyunu doğruyu yaptığımıza ikna edebilirsek, ben bir problem yaşayacağımıza inanmıyorum'' şeklindeki sözlerine de yer verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious