Merkez Bankası döviz satarak piyasaya müdahale etti

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası dolar kurunun bugün 1.6000 YTL üstüne gelmesi sonrasında piyasalarda beklenen satış yönündeki müdahalesini yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından değişik tarihlerde yapılan duyurularda, uygulanmakta olan dalgalı kur rejiminde, döviz kurunun piyasalarda arz ve talep koşulları tarafından belirlendiği, döviz kurundaki oynaklığın Merkez Bankası'nca yakından takip edilmekte olduğu ve kurlarda her iki yönde oluşan ve oluşması beklenen aşırı oynaklık durumunda doğrudan müdahale edilebileceği kamuoyuna açıklanmıştır.

Bir süredir devam eden uluslararası koşulların da etkisiyle döviz piyasasında likidite daralmasına bağlı olarak aşırı oynaklık gözlenmektedir. Bu çerçevede, oluşan aşırı oynaklığı engellemek üzere bugün Merkez Bankası'nca döviz piyasasına doğrudan satım yönünde müdahale edilmiştir."

MB en son 11 Mayıs 2004 tarihinde piyasaya satış yaparak müdahale etmişti. Söz konusu müdahale 1.560.000 TL seviyelerinde yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious